Energa szuka wspólnika do projektu za 10 mld zł

Energa szuka wspólnika do projektu za 10 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gdańska grupa nie będzie ścigać się z konkurentami w produkcji energii. Chce mieć własne moce, ale gotówkę z giełdy postawi na sprzedaż.

Czwarta z państwowych grup energetycznych, gdańska Energa, nie widzi szans, by dogonić pozostałą trójkę w wytwarzaniu energii. Jako jedyna prawie nie ma własnych mocy produkcyjnych. Jej największa elektrownia, zlokalizowana w Ostrołęce, ma moc zaledwie 700 MW. Dla porównania pozostała trójka dysponuje tysiącami megawatów mocy wytwórczych przy porównywalnym potencjale na rynku odbiorców końcowych. Dlatego Energa nie zamierza ścigać się z siostrzanymi grupami - pisze "Puls Biznesu".

— Moglibyśmy osiągnąć ich dzisiejszy poziom produkcji w ciągu 10 lat. Konkurenci nie będą jednak stali w miejscu, więc w takim wyścigu nie mamy wielkich szans. Lepiej będzie znaleźć dla Energi inną drogę — uważa Mirosław Bieliński, prezes gdańskiej grupy.

To nie znaczy, że grupa, która sprzedaje i dostarcza energię całej północnej Polsce, w ogóle nie ma w planach budowania własnej bazy wytwórczej. — Mamy w planach rozbudowę elektrowni w Ostrołęce. Do 2015 r. zamierzamy wybudować tam blok o mocy 1 tys. MW, a infrastruktura będzie przygotowana pod drugą jednostkę tej samej wielkości — mówi Mirosław Bieliński.

Prezes dodaje, że jeśli w Ostrołęce powstaną oba bloki, wartość inwestycji sięgnie 10 mld zł.

— Samodzielnie nie jesteśmy w stanie zrealizować przedsięwzięcia tej skali. Dlatego intensywnie szukamy partnerów, którzy zaangażowaliby się kapitałowo. W grę wchodzi współpraca z firmą branżową albo wykonawczą, która byłaby zainteresowana statusem współwłaściciela. Ten drugi wariant znacznie bardziej nam odpowiada. Chcielibyśmy mieć nad projektem kontrolę kapitałową, ale jesteśmy gotowi rozmawiać o zaangażowaniu na poziomie pół na pół — deklaruje prezes Energi.

Gdańska firma nie chce inwestować w Ostrołęce własnych pieniędzy, mimo że — podobnie jak pozostałe trzy grupy — ma przed sobą debiut giełdowy z podwyższeniem kapitału - czytamy w "Pulsie Biznesu".

— Realny termin debiutu to II kwartał 2009 r. Liczymy na wpływy z emisji na poziomie zbliżonym do oczekiwań poznańskiej Enei (2-3 mld zł — red.). Mamy jednak inny pomysł na zagospodarowanie tej gotówki. Chcemy ją przeznaczyć na rozwój sprzedaży. Myślimy poważnie o skonstruowaniu pakietowej multimedialnej oferty dla naszych klientów. Sporą część pieniędzy, ale mniej niż połowę, zamierzamy przeznaczyć na wsparcie operatora w zakresie rozwoju sieci dystrybucyjnej. - mówi Mirosław Bieliński.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energa szuka wspólnika do projektu za 10 mld zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!