PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energa złoży odwołanie w sprawie projektu Wisła

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
02-02-2016 06:30
Energa złoży odwołanie w sprawie projektu Wisła

Projekt Wisła, w który zaangażowana jest Energa, zakłada budowę drugiego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka wraz z elektrownią wodną i infrastrukturą towarzyszącą po to, by zapewnić trwałe bezpieczeństwo istniejącej zapory we Włocławku. Danuta B. / fotopolska.eu/wikimedia, licencja Creative Commons

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy odmówił zgody na realizację tzw. projektu Wisła, czyli na budowę zapory na Wiśle poniżej Włocławka. Zaangażowana w projekt Energa ocenia, że złożona dokumentacja gwarantowała zgodność zaplanowanej inwestycji z wymogami prawa i zapowiada złożenie odwołanie od decyzji RDOŚ w Bydgoszczy.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (RDOŚ)  28 stycznia br., po rozpatrzeniu wniosku z 27 lutego 2015 Gminy Miasto Włocławek, wydał decyzję odmawiająca zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w rejonie stopnia wodnego Włocławek przy wykorzystaniu energii wody oraz poprawie potencjału ekosystemów wodnych i od wód zależnych ".

Pod wskazaną nazwą przedsięwzięcia kryje się tzw. projekt Wisła, w który zaangażowana jest Energa, a który zakłada budowę drugiego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka wraz z elektrownią wodną i infrastrukturą towarzyszącą. W jakim celu? Przede wszystkim po to, żeby zapewnić trwałe bezpieczeństwo istniejącej zapory we Włocławku.

Z obszernego uzasadnienia odmowy wydania zgody na realizację projektu Wisła wynika, że o decyzji RDOŚ zadecydowały dwie kwestie. Po pierwsze ocena, że planowane przedsięwzięcie może znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 i brak spełnienia wszystkich przesłanek, żeby mimo to się na nie zgodzić (art. 81 ust. 2 o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko).

Po drugie ocena, że planowane przedsięwzięcie może spowodować nieosiągnięcie celów środowiskowych zawartych w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły i  brak spełnienia wszystkich przesłanek, żeby mimo to się na nie zgodzić (art. 81 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy).

RDOŚ wskazuje, że analiza oddziaływania przedsięwzięcia na jednolite części wód m.in. Wisły wykazała, że projekt stanowi zagrożenie dla osiągnięcia celów środowiskowych i szczególnie na odcinku stanowiącym tzw. cofkę od stopnia wodnego, trwale zmieni charakter rzeki. RDOŚ podkreśla , że jeśli z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wynika, że może ono spowodować nieosiągnięcie celów środowiskowych zawartych w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, to należy odmówić na nie zgody, ale jeśli zachodzą przesłanki zapisane w art. 38j prawa wodnego to można taką zgodę wydać.

Tymczasem zdaniem RDOŚ warunek art. 38j prawa wodnego nie jest spełniony. Jak wynika z uzasadnienia decyzji RDOŚ, głównym powodem stwierdzenia niezgodności realizacji inwestycji z art. 38j prawa wodnego, stała się ocena, że brak spełnienia przesłanki, która mówi, że odstępstwo wskazane wyżej jest dopuszczalne, jeśli m.in. przyczyny zmian stanu wód są szczegółowo przedstawione w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza.

NA GIEŁDZIE

Energa SA [ENG]

kurs:

10.00 PLN -0.12 (-1.19%)

Notowania | Informacje | Analiza techniczna


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


89 667 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 229 330 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 708 750 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP