PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energetyce grożą koszty osierocone z powodu wymiany liczników

Autor: wnp. pl ( Ireneusz Chojnacki )
03-09-2010 20:17

Dystrybutorzy energii elektrycznej w najbliższych latach będą dokonywali niemal masowej wymiany liczników w związku z upływem czasu ich legalizacji. Eksperci apelują, żeby wydłużyć przejściowo okresy legalizacji liczników, bo z powodu planowanego wprowadzenia obowiązku instalacji liczników ze zdalnym odczytem ledwo co wymienione liczniki trzeba będzie niedługo znowu wymieniać.

- To co w tej chwili jest konieczne to przedłużenie na okres przejściowy ważności legalizacji dla liczników energii elektrycznej starego typu. Wymiany legalizacyjne odbywają się cały czas . Jeżeli nie zostaną podjęte działania w trybie pilnym to te wymiany będą powodowały zwiększenie kosztów osieroconych . Te liczniki, które właśnie zostały wymienione na inne, które nie pasują do funkcjonalności inteligentnego opomiarowania będą musiały być wkrótce wymienione - przestrzegał Wojciech Lubczynski, ekspert PSE Operator podczas czwartkowego posiedzenia stałej podkomisji do spraw energetyki sejmowej Komisji Gospodarki poświęconego głównie aspektom prawnym wdrożenia w Polsce inteligentnego opomiarowania.

Sprawa liczników wydaje się błaha tylko na pierwszy rzut oka. Zgodnie z unijnymi przepisami każdy kraj członkowski Unii Europejskiej do początku września 2012 roku musi wykonać analizę, która doprowadzi do decyzji, czy należy wprowadzać inteligentne opomiarowanie, czy nie. Interpretacje właściwych przepisów, czyli Dyrektywy 2009/72/ WE, są takie, że jeśli analiza da wynik negatywny to opomiarowania można nie wdrażać, a jeśli nie wykona się analizy lub jej wyniki będą pozytywne to do 2020 roku należy wyposażyć przynajmniej 80 proc. konsumentów z sektora komunalnego, czyli głównie gospodarstw domowych, w inteligentne liczniki. To oznacza tyle, że w przypadku wdrożenia inteligentnego opomiarowania w Polsce powstanie konieczność wymiany milionów liczników na nowoczesne i w sumie w apelu eksperta PSE Operator chodzi o to, żeby jakoś zapanować nad trwającymi wymianami liczników po to, żeby niedługo nie wymieniać ich znowu. To jest problem warty uwagi, bo tak się składa, że polscy dystrybutorzy energii elektrycznej, którzy w przypadku gospodarstw domowych są właścicielami liczników, najprawdopodobniej wchodzą akurat w okres ich intensywnej wymiany.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

61 036 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 260 644 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 689 841 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.