Energetyczny startup - czy warto?

Energetyczny startup - czy warto?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jak wynika z rynkowych raportów dotyczących cyfryzacji w sektorze energetycznym, luka między Polską a Europą Zachodnią jest bardzo duża - zaznacza Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. Starania rządu i wielkich korporacji by zmienić tę sytuację to jedno, szansa na rozwój dla startupów w tych okolicznościach to drugie.

Sprawdzone rozwiązania i wypracowane latami struktury pozwalają na stabilne działanie każdej firmy czy instytucji. Jednak to innowacyjne podejście umożliwia rozwój oraz osiąganie wyników, przekładających się nie tylko na sytuację spółki, ale przede wszystkim na jakość świadczonych dla klientów usług, środowisko, otoczenie biznesowe, gospodarkę i wiele innych dziedzin.

Instytut Nafty i Gazu przeanalizował działanie prawie 3000 polskich firm, które można nazwać startupami. Jednak tylko 2-3 procent z nich zajmuje się projektami, które mogłyby zostać wykorzystane w sektorze naftowo-gazowniczym. To jedynie kilkadziesiąt firm, a zapotrzebowanie na innowacje jest bardzo duże.

Krajowy gigant energetyczny, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, na którego barkach spoczywa dbałość nie tylko o rozwój firmy, ale przede wszystkim polskiej gospodarki, wychodzi naprzeciw potrzebom rynku, otwierając Inkubator InnVento. Inkubator działa od czerwca tego roku i już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zgłosiło się do niego kilkadziesiąt firm, kilkanaście przeszło do dalszej weryfikacji, kilka już pracuje nad swoimi produktami i usługami.

Dlaczego warto? Dlaczego trzeba?

Badania pokazują, że polskim startupom do efektywnej realizacji planów najczęściej brakuje pieniędzy i zasobów ludzkich. Rozwiązaniem tej sytuacji jest oczywiście wsparcie wielkich biznesów i współpraca generującą obopólne korzyści. Taki model współpracy oferuje właśnie Inkubator InnVento.

To propozycja dla studentów, młodych naukowców oraz przedsiębiorców, którzy posiadają technologie czy usługi, które mogą znaleźć zastosowanie na rynku naftowo-gazowniczym. Dostęp do niektórych baz danych, wiedzy i doświadczenia specjalistów z branży, czy wreszcie odpowiednia i nowoczesna infrastruktura mają zachęcić startupowców do rozwijania swoich idei właśnie w tym biznesowym środowisku.

Dostępność wiedzy, która na co dzień zarezerwowana jest tylko dla wąskiej grupy specjalistów, z pewnością przyczyni się do doskonalenia pomysłów. Startupowcy dzięki konsultacjom z ekspertami i ludźmi mającymi ogromne doświadczenie w branży, mogą uniknąć niepotrzebnych błędów, które można wyeliminować na wczesnym etapie.

InnVento startuje startupy

Chcemy się dzielić naszym know-how, bo wiemy, że ta wiedza jest cenna, a może być niedostępna na co dzień dla młodych naukowców i przedsiębiorców pracujących nad danym produktem czy usługą dla sektora gazowego lub jego klientów. InnVento ma być miejscem, gdzie startupy poznają nasze oczekiwania, oswajają się ze specyfiką naszej branży, dopracowywują swoje pomysły pod kątem tego, czego się o nas i naszych potrzebach tutaj dowiedzą. - mówi Łukasz Kroplewski, prezes PGNiG SA.

Obszary zainteresowania programu to: technologie wydobywcze gazu ziemnego, nowe materiały i technologie cyfrowe w łańcuchu wartości gazu ziemnego, innowacje w wykorzystaniu gazu ziemnego, nowe produkty i usługi dla klienta końcowego, nowe źródła energii, generacja rozproszona oraz ochrona środowiska w sektorze energetycznym.

Inkubator z energią

Inkubacja w InnVento podzielona jest na kilka etapów, które finalnie mogą skutkować nawiązaniem współpracy biznesowej z PGNiG lub innymi firmami, zainteresowanymi końcowym produktem lub usługą. Początkowo wszystkich chętnych czeka weryfikacja i ocena zgłoszeń. Następnie inkubacja, a po niej roll-out lub akceleracja, czyli osiągnięcie poziomu pozwalającego na podjęcie współpracy biznesowej.

Oferta inkubatora przygotowana jest w taki sposób, by na każdym etapie realizacji pomysłu młodzi naukowcy, startupowcy i przedsiębiorcy mieli możliwość skorzystania z potrzebnych zasobów - infrastruktury, opieki merytorycznej, porad ekspertów i nowoczesnych technologii niezbędnych w pracy nad innowacjami. Oprócz zaplecza merytorycznego w postaci mentoringu i coachingu ekspertów, inkubator zapewni powierzchnię biurową, dostęp do określonych baz danych, wsparcie administracyjne i operacyjne, np. z zakresu prawa i księgowości, a także pomoc w uzyskaniu finansowania.

Startujemy startupy!

Inkubator położony jest w startupowym sercu Polski, co znaczenie ułatwia wymianę idei, konsultacje, a także budowanie relacji biznesowych z liczącymi się osobami i firmami. Sieć profesjonalnych kontaktów to podstawa każdego biznesu. Usytuowanie w stolicy to jednak przede wszystkim bliskość centrali Spółki i swobodny przepływ informacji oraz bieżące wsparcie specjalistów różnych dziedzin.

Pracownicy PGNiG są otwarci na wszelkie pomysły, a sam inkubator jest jedynym w branży naftowo-gazowniczej.

Wszystko to składa się na duże szanse na sukces każdego startupowego pomysłu!

Partnerami projektu są Agencja Rozwoju Przemysłu, Izba Gospodarcza Gazownictwa i Instytut Nafty i Gazu, które także oferują swoje wsparcie merytoryczne. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Energii.

InnVento.pl
Znajdź nas na: FB, Twitter, LinkedIn
InnVento
ul. Kasprzaka 25, 01-224 Warszawa
e-mail: innvento@pgnig.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyczny startup - czy warto?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!