Energetyka apeluje o stabilność

Energetyka apeluje o stabilność
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeżeli decyzje polityczne będą się przekładać na strategie przedsiębiorstw, to podejmowanie decyzji inwestycyjnych w energetyce będzie niezwykle trudne. Trzeba szukać równowagi między bezpieczeństwem energetycznym i ochroną środowiska.

Unia Europejska, jak podkreślił Marcin Korolec, minister środowiska, w wystąpieniu inaugurującym debatę „Energia w Europie – w poszukiwaniu partnerstwa” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013, jest w drodze do osiągnięcia celów Pakietu klimatyczno-energetycznego w roku 2020.

– Myślę, że obecny, można powiedzieć, kryzys polityki klimatyczno-energetycznej to nie jest jej koniec. Ta polityka zostanie przedefiniowana i zostanie urealniona, będzie bardziej przyjazna biznesowi, ale będzie też musiała być znacznie tańsza – mówił Korolec.

Przedsiębiorcy podkreślali potrzebę stabilizacji polityki energetycznej tak w wymiarze krajowym, jak i wspólnotowym. Wskazywali, że obecny czas to okres braku stabilizacji skutkującej w Unii Europejskiej rezygnacją w inwestycje w moce liczone już w dziesiątkach tysięcy megawatów.

- Obecnie w sektorze elektroenergetycznym nie ma przewidywalności dłuższej niż kilka lat. To jest podstawowa sprawa, która powinna być rozwiązana w UE i w Polsce. Poza tym Europa powinna oddzielić strategię bezpieczeństwa energetycznego od samego pakietu klimatyczno-energetycznego - mówił podczas sesji Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia SA.

W dyskusji wskazywano również potrzebę znalezienia równowagi pomiędzy bezpieczeństwem energetycznym, konkurencyjnością źródeł energetycznych oraz ochroną środowiska.

– Myślę, że ten trójkąt nie jest już teraz trójkątem. Teraz to jest jakiś czworobok, bo społeczna i polityczna akceptacja są najważniejsze – na przykład społeczna akceptacja energetyki atomowej w Niemczech. Myślę, że ta równowaga trochę nam się w tym momencie wymyka spod kontroli – ocenił Filip Thon, prezes zarządu RWE Polska.

– W całej Europie, we wszystkich państwach członkowskich, tworzymy pewnego rodzaju politykę energetyczną. Musimy wrócić do celów, zanim zaczniemy wprowadzać konkretne środki. Musimy też mocno zastanowić się nad tym, jakie cele mają być omawiane na szczeblu europejskim, a jakie środki powinny być omawiane na szczeblu państw członkowskich – dowodził Pavel Cyrani z CEZ Group.

W dyskusji wracał też wątek znaczenia integracji rynku energii europejskiej dla konkurencyjności Europy. Paneliści nisko oceniali możliwości jego faktycznego stworzenia przy m.in. olbrzymich potrzebach inwestycji w sieci i braku harmonizacji systemu wsparcia energetyki odnawialnej.

Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos przekonywał z kolei, że w Europie powinna być wspólnie realizowana jedną politykę. - Tymczasem silniejsi realizują własną, nie wspierając słabszego bloku UE. To, moim zdaniem, prowadzi do rozpadu Unii, a nie rozwoju jednego wspólnego organizmu - alarmował Olechnowicz.

Krzysztof Kilian, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna przekonywał, że polityka klimatyczno-energetyczna przyjęta w 2009 roku wymaga gruntownej dyskusji, bo w zasadzie priorytety się nie zmieniły, ale ważne jest też jak dzisiaj je widzimy. - Być może podstawowe cele musimy jeszcze raz określić tak, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne przy minimalnym koszcie dla gospodarki - mówił Krzysztof Kilian.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyka apeluje o stabilność

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!