Energetyka jądrowa tańsza niż węglowa?

Energetyka jądrowa tańsza niż węglowa?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Różnica kosztu budowy bloku w elektrowni jądrowej i jej eksploatacji w Polsce będzie prawdopodobnie o ok. 359 mln euro/rok mniejsza w porównaniu z elektrownią węglową – szacują doc. dr inż. Andrzej Strupczewski i dr Krzysztof Andrzejewski ze Stowarzyszenie Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej (SEREN).

Zakładają oni, że przewidywany koszt drugiego bloku i następnych będzie podobny, jak w USA - 2800 euro/kWe, czyli wyższy niż nowej elektrowni jądrowej Flammanville w Normandii (Francja) – 2420 euro/kWe, a zarazem niższy niż budowane kolejne bloki w fińskiej elektrowni Olkiluoto 3 - 2940 euro/kWe. Tymczasem same nakłady inwestycyjne budowy elektrowni węglowej, według kontraktów zawartych w 2008 roku, wynoszą 1660-1900 euro/kWe (w zależności, czy chodzi o rozbudowę, czy inwestycję typu green field), tj. średnio ok. 1800 euro/kW. Do tego dochodzą jednak większe koszty paliwa. Elektrownia jądrowa o mocy 1000 Mwe, produkująca rocznie 8 TWh, kupuje paliwo jądrowe za 40 mln euro/rok (plus 6 mln euro/rok kosztów unieszkodliwiania odpadów i likwidacji elektrowni). W przypadku „czarnej energetyki” koszt węgla i emisji CO2 wyniesie 415 mln euro/rok (dla założeń: cenie węgla - 55 euro/tonę, opłaty za emisję - 39 euro/tonę CO2). Różnica kosztów daje zatem wspomniane ok. 359 mln euro/rok na korzyść energetyki jądrowej.

Dr Andrzejewski uchylił się od odpowiedzi na pytanie, ile będzie kosztowała energia elektryczna z energetyki jądrowej w Polsce.

– Przedstawione wyżej różnice kosztów paliwowych i nakładów inwestycyjnych to tylko wybrane elementy pełnego rachunku ekonomicznego. – powiedział podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. – Takiego rachunku nie ma jeszcze dla aktualnych cen i dla warunków w Polsce, ale widać, że wydawanie sądu o kosztach tylko w oparciu o nakłady inwestycyjne jest grubym błędem.

Według niego, sama różnica kosztu inwestycyjnego między energetyką jądrową a węglową wynosi zaledwie 3-4 lata w kosztach cyklu paliwowego węgla i uranu. Z powodu braku wyników pełnych obliczeń dla Polski, lepiej opierać się na obiektywnych ocenach Massachusetts Institute of Technology - najlepszej uczelni technicznej w USA.

Z analiz SEREN wynika, że energetyka jądrowa stała się tańsza od innych źródeł energii m.in. dzięki ogromnemu wzrostowi, w ciągu ćwierćwiecza, niezawodności i dyspozycyjności. Współczynniki wykorzystania mocy zainstalowanej są niespotykane wśród innych źródeł energii i przekraczają w krajach europejskich i w USA 91 proc. (57 proc. w 1986 r.). Ponadto energetyka jądrowa ma najmniejsze tzw. koszty zewnętrzne, czyli uwzględniające nakłady na budowę, eksploatację i likwidację, a ponadto nie płaci kar za emisję CO2.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyka jądrowa tańsza niż węglowa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!