PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energetyka konwencjonalna skazana na "impotencję inwestycyjną"?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
29-03-2016 06:43
Energetyka konwencjonalna skazana na "impotencję inwestycyjną"?

Herbert Leopold Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. energii i polityki klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej (KIG)

Fot. PTWP

Bez odpowiedniego systemu wparcia generacja energii w źródłach konwencjonalnych skazana jest na „impotencję inwestycyjną”. To zaś przekłada się wprost na niedostatki energii  już w latach trzydziestych i nie pomogą tu żadne „zaklęcia” – mówi wnp.pl Herbert Leopold Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. energii i polityki klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), były wiceminister przemysłu i handlu.

- Krajowy sektor generacji w ponad 85 proc. sprzedaje energię elektryczną w obrocie giełdowym. Tam ceny energii oscylują poniżej lub na granicy kosztów. Umowy długoterminowe na lata 2017 i dalej zawierane są w cenach daleko niższych od jednostkowych kosztów wytwarzania. Stąd generacja bez zmiany tego stanu rzeczy jest skazana na straty. Potwierdzają to wyniki finansowe podsektora wytwarzania za lata 2014 i 2015. Są one niezmiennie złe - mówi wnp.pl Herbert Leopold Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. energii i polityki klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), były wiceminister przemysłu i handlu.
Podkreśla, że odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne kraju minister energii sygnalizuje gotowość „wsparcia” konwencjonalnych producentów energii elektrycznej. Znaczy to, że zrozumiano potrzebę zmian. Tyczy to realiów dzisiejszych i inwestycji rozpoczętych oraz inwestycji rozważanych.

- Bez zmian generacja konwencjonalna skazana jest na „impotencję inwestycyjną”. To zaś przekłada się wprost na niedostatki energii  już w latach trzydziestych i nie pomogą tu żadne „zaklęcia”. Przy tym nie powinniśmy mówić o stworzeniu systemu wsparcia dla generacji konwencjonalnej, ale przywróceniu logiki gospodarczej, gdzie towarem, za który trzeba zapłacić, jest nie tylko energia, ale również moc i usługi systemowe. Mam nadzieję, że nowe już budowane bloki i następne, których nam trzeba, znajdą się w realiach gospodarczych takiej logiki – dodaje Herbert Leopold Gabryś.

Przypomina, że o strukturze wytwarzania energii decyduje wiele czynników. Najprościej poczynając od kosztów pozyskania paliw, poprzez obciążenia budżetowe i „para podatki”, ale także koszt wsparcia OZE, kogeneracji, a do tego akcyza i szereg obciążeń z polityki klimatycznej UE.

- Jest tu potrzeba i miejsce na politykę długookresową państwa. Dla uwarunkowań w Polsce to szczegółowo rok 2030 i 2050 w założeniach. W tym stanie rzeczy doktryna paliwowo-energetyczna może być nie tyko przydatna, ale moim zdaniem konieczna i to rychło – podpowiada Herbert Leopold Gabryś.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


98 794 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 223 546 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 709 709 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP