Energetyka na giełdzie. Akcje dla zuchwałych

Energetyka na giełdzie. Akcje dla zuchwałych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W minionych dwóch latach doszło do dużej przeceny akcji spółek energetycznych notowanych na GPW. Ubiegły rok pokazał, że interesy Skarbu Państwa i inwestorów finansowych nie są tożsame. Inwestowanie w akcje firm energetycznych stało się działaniem wysokiego ryzyka.

W minionych dwóch latach doszło do dużej przeceny akcji spółek energetycznych notowanych na GPW. Ubiegły rok pokazał, że interesy Skarbu Państwa i inwestorów finansowych nie są tożsame. Inwestowanie w akcje firm energetycznych zostało obarczone wysokim ryzykiem.

Już od dawna nie ma dobrej pogody dla inwestycji w firmy energetyczne notowane na GPW, a już na pewno dla inwestycji długoterminowych. Czar inwestowania z okresu promocji Akcjonariatu Obywatelskiego dawno prysł.

W okresie 2015-2016 kurs akcji Energi spadł o 60,49 proc., Taurona Polska Energia o 43,56 proc., Enei o 37,5 proc., PGE Polskiej Grupy Energetycznej o 44,68 proc. Granicę 50 proc. spadku przekroczył Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (52) i Polenergia (64,3 proc.).W każdym przypadku za kurs odniesienia przyjęto 30 grudnia 2014 r.

Trudno też mówić, że w samym 2016 roku inwestycje w spółki energetyczne dawały inwestorom satysfakcję, ale akcje jednej z firm dały sporo zarobić. W ubiegłym roku kurs akcji Energi spadł o 28,01 proc., Taurona o 1,04 proc., Enei o 15,93 proc., PGE o 18,3 proc., a Polenergii o 61,51 proc. Natomiast kurs akcji ZE PAK wzrósł o 40,11 proc. (kurs odniesienia z 30 grudnia 201 r. ).

Przyczyn obecnej kondycji energetyki na giełdzie trzeba szukać w strukturze własnościowej grup energetycznych. Jest ona efektem niekończonych prywatyzacji, ledwie upubliczniania spółek, z natury rzeczy jest konfliktogenna. Grupy energetyczne od zawsze traktowane były przez władze jako narzędzia realizacji polityki energetycznej i w związku z tym było jasne, że łatwo może dojść do konfliktu interesów pomiędzy Skarbem Państwa, a akcjonariuszami mniejszościowymi (inwestorami finansowymi). Teraz różnicę interesów widać już gołym okiem.

W dalszej części tekstu:

  • Co z dywidendami? Na co (nie) można liczyć?
  • Jak na wyceny spółek wpływa polityka energetyczna
  • Jak inwestorzy postrzegają regulacje? Co zrobi państwowy właściciel?
  • Co będzie sprzyjało wzrostowi wartości spółek, a co może im zaszkodzić?
  • Eksperci i ich rekomendacje
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyka na giełdzie. Akcje dla zuchwałych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!