XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Energetyka pójdzie na giełdę

Energetyka pójdzie na giełdę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Planowane na następne lata przychody z prywatyzacji w wysokości 30 mld zł trudno byłoby osiągnąć bez sprzedaży akcji spółek energetycznych - mówi w rozmowie z "Gazetą Prawną" Jan Bury, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

- Na zasadnicze zmiany w konsolidacji powstałych grup energetycznych jest za późno. Niemniej z powstałych grup chcemy na zasadach biznesowych maksymalnie dużo wyłączyć do operatora systemu przesyłowego, czyli PSE Operator. Chodzi między innymi o nieczynne transgraniczne linie przesyłowe wysokich napięć łączące Polskę z Białorusią i Ukrainą, które teraz należą do PGE, i o istotne dla operatora linie przesyłowe należące do spółek dystrybucyjnych. Zależy nam na tym, żeby to, co niezbędne do przesyłu energii, zostało w rękach państwa - powiedział Gazecie Prawnej Jan Bury.

Dodał, że trwają jeszcze analizy, czy wydzielić z PGE samodzielny podmiot Elektrownie Szczytowo-Pompowe, które miałyby budować grupę zajmującą się produkcją energii ze źródeł odnawialnych, czy - jak przekonuje PGE - zostawić to tak, jak jest. - Poza tym PGE nadal chce Energę, bo ma nadwyżkę mocy nad możliwościami sprzedaży energii w grupie, czyli jest odwrotnością Energi - powiedział "GP" wiceminister.

Czy prywatyzacja energetyki będzie podporządkowana zapewnieniu maksymalizacji środków dla grup? - zapytała "Gazeta Prawna"

- Nie ma sztywnego planu, jest zgoda na upublicznienie spółek, a głębokość prywatyzacji będzie wynikała z potrzeb inwestycyjnych spółek i jednak budżetu, bo planowane na następne lata przychody z prywatyzacji w wysokości 30 mld zł trudno byłoby osiągnąć bez sprzedaży akcji spółek energetycznych. Jednak najpierw grupy muszą przygotować pakiety inwestycyjne i z tego wyjdzie, ile potrzebują środków i jak je można pozyskać - odpowiedział wiceminister Bury.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyka pójdzie na giełdę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!