Energetyka wygrywa CO2

Energetyka wygrywa CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo środowiska proponuje więcej zezwoleń na emisję CO2 producentom energii, bo boi się podwyżek cen prądu. Straci przemysł - zwłaszcza huty, zakłady chemiczne i papiernie - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza"

Nowa wersja podziału zezwoleń na emisję CO2, do której dotarła "Gazeta", radykalnie różni się od tego, co Ministerstwo Środowiska proponowało jeszcze w grudniu. Wówczas minister Maciej Nowicki chciał, żeby elektrownie i elektrociepłownie dostały zezwolenia na emisję 116 mln ton CO2 rocznie. Huty miały dostać 14,4 mln ton, firmy chemiczne - 6,8 mln ton, a np. cementownie - 12,5 mln ton. Nowicki tłumaczył wówczas, że tym branżom należy się większa liczba zezwoleń - bo inwestowały w nowoczesne technologie, bardziej przyjazne środowisku. A elektroenergetyka nie - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Nasz podział uprawnień to element Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS). Powstał on po to, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla, odpowiedzialnego - zdaniem naukowców - za groźne dla ludzkości zmiany klimatyczne. W ramach ETS co roku zakłady przemysłowe w całej UE z pięciu podstawowych branż dostają pewną liczbę darmowych pozwoleń na emisję CO2 do atmosfery. Jeżeli chcą emitować więcej (bo np. chcą zwiększyć produkcję) - to brakujące darmowe zezwolenia na emisję CO2 muszą kupić na wolnym rynku od tych zakładów, które CO2 emitują mniej. Albo zainwestować w czystsze technologie emisji - czytamy w "Gazecie".

W obronie energetyki stanęli wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister skarbu Aleksander Grad. Ten drugi twierdził, że tak mały przydział limitów CO2 utrudni prywatyzację energetyki, bo spadnie wartość spółek, a w tym roku na warszawskim parkiecie mają zadebiutować Polska Grupa Energetyczna oraz Enea. W skład obu spółek wchodzą najwięksi polscy emitenci dwutlenku węgla - w PGE Elektrownia Bełchatów, w Enei - elektrownia Kozienice - napisała "Gazeta".

Resort środowiska musiał więc ustąpić i przygotować nowy plan podziału. - Powstał on w porozumieniu z ministerstwami Gospodarki i Skarbu - mówi informator "Gazety" z resortu środowiska.

W nowym projekcie elektrownie dostały prawo do emisji 105 mln ton CO2 - o 12 proc. więcej. Jeszcze bardziej resort dopieścił elektrociepłownie - będą mogły wypuścić 26,5 mln ton - o 19,5 proc. więcej niż projekcie z grudnia - poinformowała "Gazeta".

- To lepsze rozwiązanie niż projekt z grudnia - mówi "Gazecie" prof. Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej. Oczywiście elektrownie i tak będą musiały dokupić prawa do emisji, ale już nie ok. 30 proc., lecz tylko 20 proc.

Kto stracił na nowym podziale? Najbardziej przemysł chemiczny (22,5 proc. mniej), papierniczy (24 proc.) i hutniczy (18 proc.). - Projekt z grudnia nie miał szans na przejście przez rząd, bo siła przebicia energetyki jest zbyt duża, a podwyżki cen prądu zbyt drażliwe społecznie - twierdzi nasz informator z resortu środowiska.

Zobacz także:
Polska energetyka dostanie więcej pozwoleń emisji CO2
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyka wygrywa CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!