PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energetyka atomowa

Na polski program jądrowy wydano już prawie 291,6 mln zł

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
06-03-2017 11:13
Na polski program jądrowy wydano już prawie 291,6 mln zł
fot. Fotolia

Instytucje publiczne w latach 2014-2016 ze środków rezerwy celowej wydały na Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) kwotę 5,3 mln złotych - poinformował Andrzej Piotrowski, wiceminister energii w odpowiedzi na interpelację posła Tomasza Jaskóły z klubu Kukiz 15. Do tego dochodzą wydatki spółki PGE EJ1, które wyniosły 286,3 mln zł.

Od momentu powołania w grudniu 2009 roku spółki PGE EJ 1 do końca czerwca 2016 r., łączna wartość poniesionych przez spółkę nakładów finansowych (wydatków) wyniosła ok. 286,3 mln zł, w tym: nakłady inwestycyjne 169,4 mln zł, koszty (generujące wydatki) 116,9 mln zł. O takich kwotach we wrześniu 2016 r. mówił Krzysztof Tchórzewski, minister energii.
To oznacza, że łączna wartość nakładów PGE EJ 1 i instytucji publicznych na realizację Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) wyniosła 291,6 mln zł.

Poseł Tomasz Jaskóła zapytał Ministerstwo Energii również o to, czy wyniki prac spółki PGE EJ 1 uzasadniają wysoką pensję prezesa zarządu.

- Za kształtowanie wynagrodzeń członków zarządu PGE EJ1 odpowiedzialna jest spółka PGE. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z tej spółki wynagrodzenie członków zarządu PGE EJ1 jest pochodną istotności znaczenia spółki dla rozwoju polskiego sektora energetycznego oraz dla Grupy kapitałowej PGE, ponadto wynika z szerokiego zakresu i innowacyjnego (pionierskiego) charakteru zadań realizowanych przez spółkę. Na obecnym etapie realizacji polskiego programu jądrowego na wyniki PGE EJ 1 należy patrzeć przez pryzmat zrealizowanych postępów projektowych (tj. o charakterze jakościowym), a nie przez pryzmat wyników finansowych, które w pierwszej fazie projektu nie odzwierciedlają typowej działalności operacyjnej – wyjaśnia w odpowiedzi Andrzej Piotrowski.

Podkreśla, że PGE EJ1 jest spółką celową, bezpośrednio odpowiedzialną za przygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego związanego z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W chwili obecnej Spółka koncentruje się na przygotowaniu i przeprowadzeniu badań lokalizacyjnych i środowiskowych do momentu przygotowania Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz Raportu lokalizacyjnego.

Aktualnie zarząd PGE EJ 1 działa w składzie dwuosobowym, tj.: Krzysztof Sadłowski - wiceprezes zarządu, p.o. prezesa zarządu oraz Paweł Zaręba - wiceprezes zarządu, co oznacza jego zmniejszenie o jedną osobę.

Obydwu powołań dokonano 22 lipca 2016 r., przy czym wynagrodzenie obecnego p.o. prezesa zarządu jest około 15 proc. niższe niż jego poprzednika.

Minister Piotrowski podkreślił, że wdrożenie energetyki jądrowej oprócz dywersyfikacji źródeł wytwarzania wpłynie pozytywnie na poziom emisji zanieczyszczeń powietrza, przy czym niski koszt operacyjny zrekompensuje wysokie nakłady inwestycyjne, dzięki czemu energia wytworzona w tym źródle może być sprzedawana po akceptowalnej cenie.

Energia z elektrowni jądrowych pozwoli także na pokrycie wzrostu zapotrzebowania oraz uzupełnienia mocy w systemie w wyniku wyeksploatowania części jednostek wytwórczych.

W bilansie zużycia energii występować będą także paliwa gazowe – będą one wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle oraz w produkcji ciepła.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (11)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


19 575 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

733 593 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP