Energia atomowa nadal ma przyszłość w Europie

Energia atomowa nadal ma przyszłość w Europie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie można nie doceniać potencjału europejskiego rynku energii nuklearnej, a polski przemysł dzięki współpracy z nami już uczestniczy w jego rozwoju - powiedział PAP wiceprezes francuskiej firmy Areva Armand Laferrere.

Areva - kontrolowany przez francus ki rząd, światowy producent technologii nuklearnych - jest też jednym z trzech potencjalnych jej dostawców do polskiej siłowni. Zobacz także rozmowę portalu wnp.pl z Adamem Rozwadowskim, dyrektorem Areva Polska. Dyrektor Areva Polska: w nowych elektrowniach niemożliwa jest awaria jak w Fukushimie

"Obecnie największe rynki dla energii nuklearnej na świecie to oczywiście Chiny, ważne są Indie. Ale nie można w żadnym wypadku nie doceniać rynku europejskiego (...) W Europie spędzam najwięcej czasu i to nie jest przypadek" - podkreślił Laferrere.

W jego ocenie rezygnacja Niemiec z energii atomowej nie ma dużego znaczenia dla potencjału rynku. "Niemcy już wcześniej zdecydowały, że nie będą budować nowych elektrowni, więc w tym kraju nie było żadnego rynku, jeśli chodzi o nowe konstrukcje" - stwierdził.

Laferrere podkreślił jednak, że w zamian są: Wielka Brytania, Polska, Czechy, Holandia, Francja - czyli kraje, które jasno powiedziały, że chcą kontynuować rozwój energetyki nuklearnej. "Wierzymy we wszystkie wymienione rynki. Na przykład na pewno złożymy ofertę na rozbudowę czeskiej elektrowni w Temelinie. Natomiast Stany Zjednoczone zostawiamy na później. W tej chwili rynek amerykański spowolnił, ponieważ ceny gazu są tam bardzo niskie i nie ma dużego zapotrzebowania na energię nuklearną. Natomiast w pewnym momencie to przyspieszy" - ocenił Laferrere.

Mówiąc o Chinach, podkreślił, że oprócz trwającej budowy dwóch reaktorów EPR w Taishan, Areva zamierza podpisać, choć jeszcze nie wiadomo, kiedy, kontrakt na dwa kolejne w tym samym miejscu. Zaznaczył też, że firma szeroko współpracuje z Chińczykami. "Na przykład przekazaliśmy Chińczykom technologię, na której podstawie opracowują własną konstrukcję. Chiny po awarii w Fukushimie zdecydowały, że będą wdrażać III generację reaktorów. Kontynuują co prawda budowę własnych reaktorów CPR II generacji, ale myślą już o kolejnym etapie rozwoju" - powiedział wiceprezes Arevy.

Pytany o współpracę koncernu z polskim przemysłem, zaznaczył, że dowodem na to, jak jest on ważny, jest fakt, że już uczestniczy w projektach Arevy poza Polską. "Na budowie w Olkiluoto w Finlandii najczęściej słyszany język to polski. Cały system wentylacji jest wykonany przez polską firmę. Cała stalowa wewnętrzna wykładzina obudowy bezpieczeństwa została wyprodukowana przez Polimex. Wyposażenie elektryczne, to z kolei Elektrobudowa. Znamy, więc polskie firmy i to nawet przed rozpoczęciem rozważań, w jaki sposób polski przemysł może uczestniczyć w projekcie polskiej elektrowni jądrowej" - powiedział wiceprezes Arevy.

Jak zaznaczył, firma nie ma wątpliwości, co do udziału miejscowego przemysłu w polskim projekcie. "Niewiele jest miejsc w Europie, gdzie można znaleźć tyle doświadczonych firm, np. w dziedzinie instalacji elektrycznych, które w dodatku mogą pracować nie tylko przy polskim projekcie, ale też gdzie indziej w Europie. Zwłaszcza, że obecnie nie ma już problemów z przerzucaniem pracowników z kraju do kraju" - podkreślił Laferrere.

Odnosząc się do zmiany w ostatnich dniach prezesa koncernu - po 10 latach na stanowisku Anne Lauvergeon zastąpił Luc Oursel - Laferrere stwierdził, że nie zmieni to strategii firmy. "Luc Oursel pracował w firmie i współtworzył jej strategię, więc nie należy oczekiwać dużych zmian strategicznych. Areva zostaje tym, czym jest, czyli największym konglomeratem przemysłowym w sektorze nuklearnym i zwolennikiem energii wolnej od emisji CO2. Działamy, bowiem również w sektorze energii odnawialnej i na tych dwóch rodzajach opiera się nasza wizja strategiczna: dostarczać wszystkim energii +bezemisyjnej+ - powiedział Armand Laferrere.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energia atomowa nadal ma przyszłość w Europie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!