XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Będziemy potrzebować więcej energii

Będziemy potrzebować więcej energii
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Popyt na energię elektryczną będzie wzrastał średnio około trzech procent rocznie. Obecnie w przeliczeniu na jednego mieszkańca największe jej zużycie jest w Norwegii.

W raporcie przygotowanym przez niemiecki koncern RWE który będzie prezentowany podczas wrześniowego Forum Ekonomicznego w Krynicy zestawiono prognozy dotyczące rozwoju rynku energetycznego oraz popytu i podaży na poszczególne nośniki. W ostatnich latach trzy poważne instytucje pokusiły się o opracowanie takich prognoz: Międzynarodowa Agencja Energetyki, jedna z dyrekcji Komisji Europejskiej oraz Energy Information Administration, podległa Departamentowi Energii USA. Różnice w założeniach dotyczących zwłaszcza wzrostu populacji ludności globu czy tempa rozwoju gospodarczego, jakie każda z tych instytucji przyjęła, są niewielkie. Niewiele też różnią się opracowane przez nie scenariusze rozwoju światowej energetyki - przypomina "Rzeczpospolita".

W prognozach wszyscy są zgodni, że zużycie energii pierwotnej na świecie będzie coraz wyższe. Według MAE wzrośnie o 1,7 proc. rocznie, a według EIA i Komisji Europejskiej - o 1,8 proc.

Różnie wyglądają przewidywania co do roli poszczególnych źródeł energii. Na przykład opracowanie Komisji Europejskiej wskazuje, że powinniśmy spodziewać się wzrostu zużycia węgla średnio o 2,3 proc. rocznie, natomiast w pozostałych dwóch opracowaniach jest mowa tylko o 1,5 - 1,6 proc. W opinii specjalistów z MAE udział węgla w produkcji energii pierwotnej na świecie spadnie do 22 proc. w 2030 r. (czyli o 2 pkt proc. w porównaniu z 2002 r.), a fachowcy z Komisji Europejskiej uważają, że wzrośnie on do 28 proc.

Wszyscy autorzy prognoz są jednak zgodni co do tego, że w kolejnych latach będzie się zwiększać zapotrzebowanie na gaz ziemny (o 2,2 - 2,8 proc.) i stanie się on drugim źródłem energii - podkreśla "Rzeczpospolita". Mniejszą rolę niż dotychczas będą odgrywać ropa naftowa i energia nuklearna.

Szacuje się, że średnie zużycie energii na głowę mieszkańca wynosi 2 tys. kilowatogodzin rocznie. Różnice między poszczególnymi krajami są jednak dosyć istotne. Na przykład największe jest w Norwegii i wynosi 24 tys. kWh. Wobec takiego wyniku nawet światowy potentat gospodarczy, Stany Zjednoczone, wypada kiepsko - tutaj zużycie energii w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest o połowę mniejsze. W najbardziej rozwiniętych państwach wynosi ono od 4 do 7 tys. kWh (na przykład w Niemczech jest to 5,8 tys.).

Dla porównania w krajach rozwijających się na mieszkańca przypada tylko ok. 1 tys. kWh, a w Bangladeszu zaledwie 100 kWh.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będziemy potrzebować więcej energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!