Energia elektryczna nową bronią Rosji?

Energia elektryczna nową bronią Rosji?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po gazie i ropie Rosja próbuje uzależnić sąsiednie kraje od swojej energii elektrycznej - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Według dziennika pierwszym celem Rosjan jest Litwa. Kraj ten ma obecnie niedobór energii z powodu zamknięcia starej elektrowni atomowej w Ignalinie. Budowa nowej, którą miały finansować trzy państwa bałtyckie i Polska, stoi pod znakiem zapytania, bo kryzys finansowy bardzo mocno dotknął kraje bałtyckie i nie mają one teraz miliardów euro potrzebnych na tę inwestycję.

Tymczasem Rosjanie zaczęli w obwodzie kaliningradzkim budowę elektrowni o mocy dużo większej, niż potrzeba dla tego obszaru. By inwestycja miała sens muszą sprzedać 2/3 energii za granicę. (czytaj: Rosja przystępuje do budowy elektrowni atomowej w Kaliningradzie)

"DGP" wskazuje też na niedawne doniesienia o rzekomym rosyjskim udziale w polsko-litewskim moście energetycznym. Udział Rosjan w projekcie pozwoliłby im wykorzystać most do eksportu własnej energii. (czytaj: Litwa może zaproponować Rosji budowę mostu energetycznego do Polski) Według dziennika sama budowa mostu energetycznego staje zresztą pod znakiem zapytania, gdyż miał on dla nas sens tylko w przypadku budowy nowej siłowni w Ignalinie.

Dziennik wskazuje też, że jednym z głównych punktów rosyjskiej doktryny energetycznej jest znaczące zwiększenie liczby reaktorów atomowych (z 31 do 59) i uczynienie produkowanej w nich energii jednym z czołowych rosyjskich produktów eksportowych.





×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!