PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Energoprojekt-Katowice: po blokach węglowych czas na gazowe

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
23-06-2015 12:12
Energoprojekt-Katowice: po blokach węglowych czas na gazowe

Andrzej Kowalski - prezes zarządu i dyrektor naczelny spółki Energoprojekt-Katowice.

Fot. PTWP

Rynek projektowy w Polsce jest zablokowany przez równoległą realizację czterech wielkich inwestycji węglowych: w Opolu, Kozienicach, Jaworznie i Turowie. Kolejne lata to perspektywa prac w segmencie elektrowni parowo-gazowych - powiedział portalowi wnp.pl Andrzej Kowalski, prezes Energoprojektu-Katowice. W najbliższych latach Polska pozostanie kluczowa dla spółki, ale jednocześnie rosnąć będzie znaczenie eksportu.

Jak przekazał Kowalski, w 2014. Energoprojekt-Katowice zanotował 127,1 mln zł przychodów oraz ok. 10 mln zł EBITDA. Rok wcześniej było to odpowiednio 111,8 mln zł oraz 10 mln zł. W 2015 r. spółka spodziewa się podobnych wyników.
Aktualna wartość portfela zleceń projektowych i doradczych firmy na 2015 r. wynosi ok. 130 mln zł. Obłożenie portfela na lata 2016-2019 spółka szacuje na ok. 60 proc.

W portfelu główny udział ma energetyka zawodowa (94,8 proc.), a pozostałe segmenty to energetyka przemysłowa (3,6 proc.) i eksport (ok. 1,6 proc.).

Energoprojekt-Katowice zatrudnia ok. 490 etatowych pracowników oraz blisko 200 osób na umowę zlecenie. Kowalski wskazał, że potencjał kadrowy jest zoptymalizowany pod kątem bieżących i przewidywanych projektów i poważniejsze ruchy kadrowe nie są planowane.

Aktualnie Energoprojekt-Katowice jest zaangażowany w prace na potrzeby nowych bloków w elektrowniach Opole i Kozienice, a także pozyskał funkcje generalnego projektanta dla nowych bloków w Jaworznie i Turowie.

Spółka pracuje też m.in. dla ZE PAK (Pątnów) SNC-Lavalin (Włocławek oraz Taszkient), Energoinstalu (Zofiówka) i Elektrobudowy (Tychy). Biuro świadczy też usługi doradcze dla projektu Soyo z układem gazowo-parowym w Angoli.

Kowalski, pytany o sytuację na rynku, wskazał, że ostatnie 10 lat przyniosło duże wahania na rynku usług projektowych i doradczych.

- Z jednej strony kończą się usługi doradcze związane z dużymi inwestycjami, przyznawane na mocy ustawy o zamówieniach publicznych i poprzedzone złożonym procesem przygotowania przetargu - powiedział prezes.

- Pojawiają się jednak nowe możliwości w związku z koniecznością wyposażenia średnich i małych jednostek w instalacje odsiarczania, odazotowania oraz udoskonalenia systemu odpopielania - dodał.

Zaznaczył przy tym, że istnieje silna konkurencja ze strony firm inżynierskich, głównie z Niemiec, Francji, Austrii, które są powiązane generalnymi wykonawcami wielu inwestycji.

Kowalski wskazał, że Polska powinna w najbliższych latach pozostać podstawowym rynkiem dla Energoprojektu-Katowice. Wśród obiecujących rynków eksportowych znajdują się natomiast Bałkany, Turcja, Bliski Wschód i Afryka - w szczególności Nigeria, Angola, Mozambik i RPA.

- Afryka potrzebuje rocznie 7000 MW nowej mocy i obecnie planowane są wielkie inwestycje. Przewiduje się, że RPA wyda ok. 7 mld dolarów na infrastrukturę, a Angola ponad 23 mld dolarów - podsumował prezes, dodając, że w dalszych perspektywach pozostaje jeszcze Ukraina, Gruzja i inne kraje dawnego ZSSR.

Zobacz więcej: Energoprojekt-Katowice mierzy w Bałkany, Turcję i Afrykę

Biuro Studiów, Projektów i Realizacji Energoprojekt-Katowice powstało w 1949 r. Od 1999 r. - po prywatyzacji - komplet udziałów w spółce posiadają pracownicy lub byli pracownicy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP