EnergSys: UE powinna zmienić politykę klimatyczną

EnergSys: UE powinna zmienić politykę klimatyczną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska powinna zmienić politykę klimatyczną, bo nie przyniosła dotąd spodziewanych efektów i odejść od systemu handlu emisjami jako obligatoryjnego dla wszystkich krajów członkowskich - to główne wnioski z najnowszego raportu przygotowanego przez "EnergSys".

Szczegóły raportu przedstawi w środę na konferencji "Gospodarka konkurencyjna i niskoemisyjna" w Warszawie wiceprezes zarządu Badania Systemowe "EnergSys" dr Bolesław Jankowski.

"Po kilku latach należy stwierdzić, że unijna polityka klimatyczna nie sprawdziła się" - powiedział PAP Jankowski.

"Emisje gazów cieplarnianych z UE, uwzględniające nie tylko produkcję, ale także import towarów, nie zmniejszyły się. Natomiast wzrosły ceny energii, osłabiając konkurencyjność przemysłu unijnego w stosunku do firm z innych krajów - szczególnie USA i Chin. Wystarczy przypomnieć dane, jakie w maju przedstawiał przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, według których indeks cenowy energii dla przemysłu unijnego wzrósł w ostatnich siedmiu latach o 38 proc., zaś w USA spadł o 4 proc." - dodał.

W raporcie przytoczono analizy publikowane przez Komisję Europejską, które pokazują, że polityka klimatyczna powoduje spadek PKB i zatrudnienia w całej UE, a także silny wzrost udziału kosztów energii w budżetach domowych. Natomiast poddanie wszystkich państw członkowskich podobnym rygorom prowadzi do poważnego zagrożenia rozwoju gospodarczego i dobrobytu mieszkańców w części krajów, w tym w Polsce, a powodem negatywnych skutków są błędy w zaprojektowaniu i wdrażaniu polityki unijnej.

"Nie przewidziano rozwoju wydobycia gazu łupkowego, ani zdolności innych krajów do konkurowania w produkcji technologii niskoemisyjnych. Dlatego na rosnącym popycie na urządzenia do produkcji OZE skorzystały firmy spoza UE, jak choćby chińscy wytwórcy paneli fotowoltaicznych" - zauważył Jankowski.

Autorzy raportu proponują, by nowa polityka klimatyczna zapewniła konkurencyjność gospodarki unijnej i rozwój przemysłu.

"Konkurencyjne ceny energii i bezpieczeństwo dostaw powinny więc być priorytetem, zaś redukcja emisji gazów cieplarnianych - postępować w tempie dostosowanym do rozwoju nowych technologii" - powiedział Jankowski.

Raport wskazuje, że należy odejść od systemu handlu emisjami (EU ETS) jako instrumentu obligatoryjnego dla wszystkich krajów, gdyż posiada on mankamenty trudne do przezwyciężenia, takie jak np. niesprawiedliwy i trudny do sterowania rozkład kosztów, czy stymulowanie wzrostu cen energii.

"ETS można stosować jedynie wśród krajów o podobnym poziomie rozwoju i strukturze energetycznej" - podkreślił.

"Na dodatek nie ma szans, by go wykorzystać w skali światowej, a tylko globalna współpraca nadaje sens redukcji emisji gazów cieplarnianych" - zaznaczył.

Badania Systemowe EnergSys to firma badawczo-konsultingowa, założona przez b. pracowników Zakładu Problemów Energetyki IPPT PAN.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EnergSys: UE powinna zmienić politykę klimatyczną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!