Europa Środkowa może więcej

Europa Środkowa może więcej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Były premier Węgier przedstawił na forum propozycję wspólnej polityki energetycznej Europy środkowej. Inicjatywa Viktora Orbana jest zrozumiała: region może być znaczącym partnerem w negocjacjach z Rosją, każde państwo z osobna - nie.

Viktor Orban zaproponował współpracę Polsce, Czechom i Słowacji, ponieważ kwestia bezpieczeństwa energetycznego staje się coraz ważniejsza. Zdominowała też obrady II Forum Energetycznego w Budapeszcie. Były szef rządu, a obecnie przywódca opozycji, mówił w czasie obrad, że Grupa Wyszehradzka, która miała taką współpracę zapewnić, po prostu wypaliła się - podaje "Rzeczpospolita".

– Cel nie został osiągnięty, bo wszystko robimy dla Unii Europejskiej, a nie dla regionu – podkreślił. I dodał, że kraje Europy Środkowej powinny mieć umowę energetyczną, gdyż wspólna regionalna polityka po prostu leży w ich interesie. Jego zdaniem po zsumowaniu PKB tych czterech państw okaże się, że są poważną siłą gospodarczą, dzięki której mogą stać się równoprawnym partnerem do rozmów z Rosją.

Rosja jest głównym dostawcą surowców – ropy i gazu – zarówno dla Czech, Słowacji, Węgier, jak i Polski. Każdy z tych krajów jest praktycznie uzależniony od importu z jednego kierunku, ale też samodzielnie stara się ułożyć relacje z tym krajem, by mieć gwarancje zaopatrzenia. Nie zawsze skutecznie. W tym gronie Węgry zajmują szczególną pozycję ze względu na bardzo dobre relacje z Rosjanami, zwłaszcza największym koncernem gazowym na świecie Gazpromem. Ostatnio Węgrzy poparli plan Gazpromu budowy nowego gazociągu przez Morze Czarne do Europy, który ma dostarczać gaz z Azji Środkowej. I to pomimo że jednocześnie są w konsorcjum firm unijnych chcących wybudować podobny rurociąg, ale transportujący bezpośrednio surowiec z regionu kaspijskiego do Europy.

– Pytanie, czy ta polityka doprowadzi do dobrych efektów – mówił Viktor Orban. I dodał, że Węgry żałują, że nie ma wspólnej polityki energetycznej w regionie. Bo kraje Europy południowej mogą zdobywać surowce z innych źródeł, a państwa zachodnie, mając bardzo dobrą sytuację gospodarczą, nie muszą się obawiać problemów z dostawami surowców, zatem im współdziałanie Unii nie jest potrzebne.

Viktor Orban sugerował podczas forum, że państwa Europy Środkowej mogłyby powołać wspólną instytucję, która finansowałaby różne projekty – w tym infrastruktury energetycznej. Szef węgierskiej opozycji ostro skrytykował też postawę rządu węgierskiego wobec konfliktu Rosji z Gruzją.

Obecny podczas obrad prezydent Węgier László Sólyom nie skomentował wypowiedzi i propozycji przywódcy opozycji. Ale kwestia bezpieczeństwa dostaw surowców i polityki Unii wobec Rosji i państw środkowoazjatyckich w tym zakresie zdominowała dyskusję podczas tegorocznej edycji forum.

Boyden C. Gray z amerykańskiego Departamentu Stanu zapewniał, że USA zależy na bardzo dobrych relacjach z Europą, m.in. w kwestiach energetycznych i polityki w regionie Morza Kaspijskiego. Nie jest tajemnicą, że Amerykanie popierają projekt rurociągu Nabucco i inne propozycje budowy dróg eksportu surowców z Azji Centralnej z pominięciem Rosji oraz tranzytu przez ten kraj.

Obecny na forum gruziński wicepremier Giorgi Baramidze podkreślał, że Rosja używa energii do prowadzenia polityki, ale jednocześnie mówił o potrzebie bliskiej współpracy UE z krajami kaspijskimi i to nie tylko politycznej, ale i w transporcie surowców - czytamy w "Rzeczpospolitej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europa Środkowa może więcej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!