Europa środkowa musi lobbować w UE ws. swoich potrzeb energetycznych

Europa środkowa musi lobbować w UE ws. swoich potrzeb energetycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, muszą w większym stopniu przekonywać na arenie Unii do swoich oczekiwań w zakresie polityki energetycznej - wynika z raportu przygotowanego przez Ernst&Young i Central Europe Energy Partners.

- Gospodarki Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Czech, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier (tzw. UE 10) będą doganiały pod względem PKB i rozwoju infrastruktury kraje starej Unii. W średnim okresie tempo rozwoju powinno być utrzymane, zagraża mu jednak niski poziom bezpieczeństwa sektora energii a także niedobory inwestycyjne, zwłaszcza w branży elektroenergetycznej i gazowej, oraz rosnąca restrykcyjność przepisów ochrony środowiska - czytamy w raporcie „Partnerstwo Europy centralnej w sektorze energii. Propozycja dla krajów UE 10”, jaki zostal przygotowany przez Ernst&Young we współpracy z Central Europe Energy Partners (CEEP). Raport został zaprezentowany podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Raport przypomina, że nadal jednym z najważniejszych źródeł energii pierwotnej w krajach UE 10 pozostaje węgiel, znajdujący także zastosowanie w sektorze hutniczym i przemyśle celulozowo-papierniczym. Rosnące koszty redukcji emisji CO2, spowodowane polityką energetyczną Unii, stanowią więc główne zagrożenie dla konkurencyjności najważniejszych branż z krajów UE 10.

W raporcie przypomniano, że w wielu krajach UE 10 aktywa wytwórcze energii elektrycznej są przestarzałe i wkrótce powinny być odtworzone. Także ostrzejsze obwarowania prawne związane z ochroną środowiska wymuszą likwidację części zasobów.

- Jednocześnie, w miarę jak gospodarki państw UE 10 będą doganiały kraje starej Unii to ich zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło. Efektem tego może być zmiana pozycji krajów 10: z eksporterów energii staną się jej importerami - zwraca uwagę Piotr Piela, szef grupy energetycznej Ernst&Young.

Jako dobre rozwiązanie dla krajów chcących stosować węgiel do produkcji energii, a nie emitować przy tym CO2, jest CCS. Piotr Piela ocenia, że zastosowanie w nowo budowanych elektrowniach instalacji CCS w przypadku państw UE 10 może być zbyt kosztowne. Aby możliwe było szukanie realnych rozwiązań konieczne są dodatkowe fundusze i wsparcie na poziomie unijnym a także niezaostrzanie przepisów dotyczących ochrony środowiska. Raport zwraca uwagę, że istnieją obawy, czy CCS jest w ogóle dobrym rozwiązaniem do ograniczenia emisji CO2 w UE.

- Dla krajów UE 10 ważne jest rozwijanie i promowanie na arenie UE realistycznego planu przejściowego, który nie wpływałby negatywnie na lokalne gospodarki, ale nadal prowadził do spadku emisji CO2 - mówi Piotr Piela.

Podkreśla, że brak koordynacji programów inwestycyjnych w sektorze energetycznym może negatywnie wpłynąć na wszystkie kraje UE 10.

- Indywidualne plany inwestycyjne bez szerszego programu wsparcia mogą doprowadzić do opóźnień w najważniejszych inwestycjach energetycznych ze względu brak stabilnego środowiska inwestycyjnego. Dodatkowo, niewystarczające dostawy energii w połączeniu z oczekiwanym wzrostem popytu doprowadzą do wzrostu cen energii - prognozuje Piotr Piela.

Central Europe Energy Partners (CEEP) to pierwsza branżowa organizacja z Europy środkowej, posiadająca stałe przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej. Stowarzyszenie powołano do w maju 2010 roku w Brukseli. Jego członkami są Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze, Grupa Lotos, Grupa Energa, Jastrzębska Spółka Węglowa, Kulczyk Investments, Kompania Węglowa, Grupa Enea, Węglokoks, Katowicki Holding Węglowy i grupa NWR.

- CEEP ma charakter otwarty, a jego członkami mogą zostać podmioty gospodarcze, naukowo-badawcze oraz inne organizacje z Europy centralnej działające w szerokim sektorze energii, którym zależy na reprezentacji przy Unii Europejskiej – wyjaśnia Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos oraz przewodniczący Rady Dyrektorów CEEP.

Podstawowym celem funkcjonowania CEEP jest wspieranie procesów integracji sektora energii w Europie środkowej, w ramach wspólnej polityki UE, związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa w tym sektorze. W ramach swoich prac CEEP zajmował się będzie sprawami takich nośników energii jak węgiel, gaz, ropa naftowa i paliwa odnawialne, energia jądrowa, interkonektory gazowe oraz związanymi z ropą naftową i paliwami mostami energetycznymi, gazami cieplarnianymi, magazynowaniem gazów, ropy i paliw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europa środkowa musi lobbować w UE ws. swoich potrzeb energetycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!