Europejczycy zmieniają sprzedawców energii

Europejczycy zmieniają sprzedawców energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polską energetykę od brytyjskiej dzieli wielka rynkowa przepaść. U nas sprzedawcę zmieniło zaledwie kilkadziesiąt firm. Tam taki krok ma za sobą ponad połowa odbiorców energii elektrycznej.

Z podobnym sukcesem jak w Wielkiej Brytanii liberalizacja rynku energii elektrycznej przebiegła w Szwecji. Ponad połowa mieszkańców tego kraju ma za sobą zmianę sprzedawcy prądu. Rocznie robi to ponad 350 tys. odbiorców. Tylko w sierpniu ubiegłego roku 26 tys. gospodarstw domowych oraz ponad 3 tys. firm podpisało nowe umowy na zakup prądu. W porównaniu z 2005 rokiem na zmianę sprzedawcy prądu zdecydowało się o 40 proc. mniej zarówno odbiorców indywidualnych, jak i firm. Jednak ich umowy dotyczyły wielokrotnie większych ilości energii elektrycznej. Patrząc na proces liberalizacji rynku w ujęciu rocznym, można zauważyć, że zmiany dynamiki były niewielkie - pisze "Gazeta Prawna".

Aktywność Szwedów nie była jednak tak duża od momentu otwarcia rynku, które w Szwecji nastąpiło w 1996 roku. W pierwszych latach dystrybutorzy blokowali rynek, stawiając wysokie wymagania związane z licznikami, umożliwiającymi cogodzinne odczyty zużycia energii odpowiednie urządzenia były bardzo drogie. Dopiero interwencja szwedzkiego rządu, który od 1 listopada 1999 r. zakazał wymagania zmiany liczników, dała spodziewane efekty. Rozliczenia pomiędzy odbiorcami i sprzedawcami prowadzone są na podstawie prognozy zużycia energii tworzonych w oparciu o profile obciążeń. podobne zasady wprowadzono na początku tego roku również w Polsce. Można więc mieć nadzieję, że będą równie skuteczne.

W Szwecji otwarcie rynku dla odbiorców indywidualnych zaowocowało spadkiem cen. Tak było do 2003 roku, gdy pojawiły się niedobory prądu spowodowane niskim stanem wód w zbiornikach retencyjnych. W Szwecji znaczna część energii produkowana jest w dużych elektrowniach wodnych. Gdy po roku sytuacja się ustabilizowała, ceny znów spadły. Jednak zanim do tego doszło, wielu Szwedów, bojąc się dalszych podwyżek, skusiło się na umowy terminowe (nawet dwu- i trzyletnie), w których sprzedawcy gwarantowali utrzymanie stałej ceny energii przez cały okres umowy. Gdy minął kryzys wywołany przez anomalie pogodowe, ceny energii zaczęły spadać. Ci, którzy podpisali długoterminowe umowy, gdy ceny były najwyższe, mieli czego żałować. Ale tak to już jest na rynku.

W każdym, nawet najmniejszym, zakątku Anglii, Walii czy Szkocji odbiorcy energii mogą swobodnie wybierać wśród dziesiątek ofert składanych im przez sprzedawców prądu. Wybór jest wielki i trudno się w tym wszystkim połapać, więc z pomocą przychodzą internetowe serwisy porównawcze. Sprzedawcy mają swobodę działanią, w związku z tym różnice w ofertach dotyczą nie tylko cen, ale i zasad płacenia za energię. Można zdecydować się np. na umowy otwarte, zawierane na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem, że w czasie ich trwania stawki rozliczeniowe mogą się zmieniać. Sprzedawcy prądu oferują też umowy terminowe z gwarancją utrzymania stałych cen nawet przez 5 lat. Za zawarcie umowy za pośrednictwem internetu dostaje się specjalną zniżkę, a rezygnacja z otrzymywania papierowych faktur wysyłanych tradycyjną pocztą pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejczycy zmieniają sprzedawców energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!