Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Europejskie koncerny energetyczne redefiniują swoje role

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
10-08-2011 07:27
Europejskie koncerny energetyczne redefiniują swoje role
Fot. Fotolia

Koncerny, w porozumieniu z rządami, dbały o długoterminowe interesy energetyczne krajów i tak planowały swoją działalność. Teraz to się zmienia. Postanowienia strategiczne dotyczące energetyki nie zapadają już tylko wskutek porozumień sektora z politykami rządzącymi. Na te decyzje większy wpływ niż kiedykolwiek wcześniej mają wyborcy i media - mówi Paweł Smoleń, szef zarządzania majątkiem produkcyjnym Vattenfall.

Polska elektroenergetyka zmaga się z budową nowych elektrowni, rozbudową sieci, derogacjami CO2, a czym teraz żyją wielkie energetyczne koncerny europejskie?
- Koncerny europejskiej są obecnie na etapie redefinicji swoich ról, swojej obecności w przestrzeni biznesowej i publicznej. Koncerny energetyczne tak naprawdę nie doświadczyły nigdy konkurencji na taką skalę jak inne gałęzie przemysłu. Była wprawdzie konkurencja na rynku hurtowym, czy detalicznym, ale to nigdy nie była kwestia być albo nie być, jak to się działo w innych branżach. Żyliśmy w poczuciu, że to co wyprodukujemy to nam się uda sprzedać. Raz z większą marżą, innym razem z mniejszą, ale zawsze. Teraz już tak nie jest.

Przykładowo w Niemczech w czasie weekendu, gdy spada popyt i ceny energii, a przy dobrym wietrze pracuje niemieckie 27 tysięcy MW wiatrowych - w Polsce to poniżej 2 tys. MW - energetyka konwencjonalna produkuje prawie bez marż i bardzo mało albo wcale.

Koncerny w porozumieniu z rządami dbały o długoterminowe interesy energetyczne krajów i tak planowały swoją działalność. Teraz to się zmienia. Postanowienia strategiczne dotyczące energetyki nie zapadają już tylko wskutek porozumień sektora z politykami rządzącymi. Na te decyzje większy wpływ niż kiedykolwiek wcześniej mają wyborcy i media. Dowodem tego decyzja władz Niemiec o zamykaniu elektrowni jądrowych, która została podjęta przynajmniej częściowo pod wpływem opinii publicznej. Kierunki rozwoju energetyki stały się przedmiotem polityki, a dowodem tego polityka klimatyczna.

Tylko w Niemczech opinie obywateli mają już wpływ na decyzje polityczne dotyczące elektroenergetyki , czy w innych krajach starej Unii też?

- To nie dotyczy tylko Niemiec. W Holandii władze zdecydowały o przerwaniu projektu składowania CO2 pod ziemią , bo nie chcą go wyborcy. Przyszłość CCS nie jest jasna także w Niemczech. Decyzje będą należały do władz landów, a widać, że dzisiaj ta technologia nie znajduje poparcia wyborców. Wiele jest w Europie tego typu przykładów na wpływ polityki na energetykę

Z kolei we Francji, ale także w Niemczech pojawiają się głosy o remunicypalizacji sieci ciepłowniczych i energetycznych, a do tego dochodzą zmiany w podejściu do opodatkowaniu sektora. Przez lata była zgoda co do tego, że na rynku cenę wyznacza najdroższy producent, którego wytwarzanie jest potrzebne do zbilansowania w danym momencie popytu i podaży. W rezultacie na przykład zamortyzowane elektrownie wodne, czy jądrowe uzyskiwały wysokie marże, a ostatnio korzystały ze wzrostu cen wywołanego wliczaniem do cen wartości CO2, którego same nie emitują. Teraz jest kurs na neutralizację wysokich marż poprzez podatki od produkcji energii nuklearnej w Niemczech i od produkcji hydroenergii w Skandynawii. Takie zjawiska to przede wszystkim skutek wywołanego kryzysem finansowym poszukiwania nowych źródeł przychodów przez rządy i samorządy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP