Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

EWEA: energetykę wiatrową trzeba koniecznie rozwijać

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
19-07-2011 05:37
EWEA: energetykę wiatrową trzeba koniecznie rozwijać
Rynek energetyki wiatrowej spadł w ubiegłym roku w Unii Europejskiej o około 11 proc., a główne tego przyczyny to sytuacja w Hiszpanii i w pewnym stopniu też w Niemczech. Te rynki odnotowały spadki i chociaż generalnie rynki Europy Wschodniej wzrosły i odnotowaliśmy też wzrost energetyki wiatrowej na morzu to nie było to wystarczające, żeby zrównoważyć spadki w Hiszpanii i w Niemczech - mówi Christian Kjaer, dyrektor wykonawczy Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej ( EWEA)

Aby w Unii Europejskiej w 2020 roku 15 proc. energii elektrycznej pochodziło z energetyki wiatrowej potrzeba jeszcze wybudować farmy wiatrowe o mocy około 150 GW - ocenia Christian Kjaer, dyrektor wykonawczy Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej ( EWEA).

Co Pana sprowadza do Polski? Jakaś specjalna okazja?
- We współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej zostałem zaproszony na spotkanie z doradcą rządu i premiera Tuska. To jest pozytywny sygnał, oznaka, że rząd Polski jest zainteresowany rozwojem odnawialnych źródeł energii.

Jak przebiegały rozmowy? Rozmawialiście o warunkach inwestowania w energetykę wiatrową w Polsce?

- Nie ma takiej listy zadań, działań, które polski rząd podejmie, czy zamierza podjąć , ale waga, ranga inwestowania w odnawialne źródła energii została zaakcentowana. Zakomunikowaliśmy taką potrzebę doradcy premiera i mamy nadzieję, że znajdzie to niedługo odzwierciedlenie w ustawie o odnawialnych źródłach energii, która wyśle dobry sygnał branży, aby inwestowała w odnawialne źródła energii.

To znaczy, że obecne warunki inwestowania Pan, czy branża uważacie za niestabilne, nie sprzyjające rozwojowi energetyki wiatrowej w Polsce?

- Warunki są sprzyjające, ale nie mamy jasności co do tego, gdzie będziemy od tego momentu podążali w przyszłości. Wiem, że przepisy wdrażające dyrektywę unijną dotyczącą oze miały być w Polsce uchwalone do grudnia ubiegłego roku. Wiemy, że nowa ustawa ma być uchwalona, ale nie ma informacji na temat tego co ta ustawa będzie zawierała. Na przykład, czy nadal będziemy mieli model systemu certyfikatów, co inwestorzy rozumieją, bo od dziesięciu lat działają w tym systemie, czy też będzie zmiana dla inwestorów. Jeżeli coś się zmienia, przepisy się zmieniają to tworzy się niepewność i dlatego w kontekście zainteresowania inwestorów niezwykle ważne są sygnały co będzie zawierała ta ustawa. Nadal nie jest jasne w jakich ramach prawnych będą działali inwestorzy od teraz do roku 2020 . Tutaj potrzebujemy pewnej jasności. Kolejna rzecz, o której rozmawialiśmy to są ramy prawne dotyczące podłączania farm wiatrowych do istniejącej infrastruktury. Operator systemu przesyłowego musi być odpowiedzialny za zapewnienie sieci w miejscach, gdzie będą budowane elektrownie i jasność w tej kwestii jest niezwykle ważna .

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Rynek energetyki wiatrowej spadł w ubiegłym roku w Unii Europejskiej o około 11 proc., a główne tego przyczyny to sytuacja w Hiszpanii i w pewnym stopniu też w Niemczech. Te rynki odnotowały spadki i chociaż generalnie rynki Europy Wschodniej wzrosły i odnotowaliśmy też wzrost energetyki wiatrowej na morzu to nie było to wystarczające, żeby zrównoważyć spadki w Hiszpanii i w Niemczech - mówi Christian Kjaer, dyrektor wykonawczy Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej ( EWEA)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP