Firmy i organizacje z woj. śląskiego za szczytem klimatycznym w Katowicach

Firmy i organizacje z woj. śląskiego za szczytem klimatycznym w Katowicach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy i organizacje z woj. śląskiego postulują zorganizowanie 24. szczytu klimatycznego ONZ w 2018 r. w Katowicach. Argumentują, że taka decyzja m.in. pokazałaby polskie podejście do transformacji gospodarki opartej na węglu w kierunku nowoczesnych technologii i usług.

Autorzy dotychczasowych głosów w tej sprawie akcentują, że Katowice i region posiadają odpowiednią bazę - przede wszystkim działające tam od dwóch lat Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK). Podkreślają, że dysponują też doświadczeniem - organizowany tam coroczny Europejski Kongres Gospodarczy ściąga po kilka tysięcy gości z Polski i całego świata.

Propozycję organizacji w Polsce COP24, czyli 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14), zgłosił minister Jan Szyszko podczas wystąpienia na sesji plenarnej konferencji szczytu odbywającego się w Marrakeszu (Maroko).

Pozytywną dla Polski decyzję w tej sprawie Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu ogłosiła 18 listopada br.

Tydzień później inicjator katowickiego Kongresu i szef grupy PTWP, której jedna ze spółek zarządza tamtejszym MCK i halą Spodek, Wojciech Kuśpik zaproponował Katowice jako miejsce organizacji COP24 podczas dorocznej konferencji poświęconej problemom polskiego górnictwa. Postulat Kuśpika z zainteresowaniem przyjął wówczas wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Jak poinformował PAP we wtorek Kuśpik, w tej sprawie podjęto już "rozmowy z przedstawicielami rządu", a w "działania wspierające pozyskanie tego wydarzenia do Katowic i regionu zaangażowali się śląscy parlamentarzyści".

Szef grupy PTWP zapewnił, że MCK i Spodek idealnie nadają się do przyjęcia gości konferencji COP24. Podkreślił, że w zespole spółki zarządzającej tymi obiektami pracują specjaliści z dużym doświadczeniem przy realizacji wydarzeń, kongresów i konferencji; ponadto zespół ten wraz z partnerami firmy "ma wsparcie osób, które odpowiadały za organizację COP19 w 2013 r. w Polsce i mają pełną wiedzę co do skali i złożoności wydarzenia".

We wtorek działania na rzecz umieszczenia COP24 w Katowicach zapowiedział również współtworzący rządzącą woj. śląskim koalicję Ruch Autonomii Śląska. Podczas najbliższej sesji sejmiku radni mają zająć się projektem uchwały - apelu o zaangażowanie rządu, władz regionu i miasta w tej sprawie. W środę katowicki radny Marek Nowara ma złożyć stosowną interpelację do prezydenta Katowic.

Wiceprzewodniczący sejmiku woj. śląskiego Janusz Wita powiedział PAP, że organizacja COP24 dałaby szansę, aby "pokazać z nieco innej strony Polskę". "Woj. śląskie jest specyficzne pod kątem klimatycznym, kojarzy się jednoznacznie. Ale jesteśmy na etapie ciągłej transformacji, co warto byłoby pokazać gościom konferencji" - ocenił.

"Będzie to szansa na pokazanie zrównoważonego górnictwa w Polsce jako uzupełnienia dla rozwiniętej gospodarki opartej o dostępne surowce" - podkreślił przedstawiciel RAŚ akcentując, że może to m.in. pozytywnie wpłynąć na postrzeganie węgla na forum ONZ.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COP - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już dwa szczyty klimatyczne ONZ - w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

Rok temu na konferencji w stolicy Francji wynegocjowano porozumienie paryskie, które jest pierwszą umową międzynarodową zobowiązującą wszystkie państwa do działań na rzecz ochrony klimatu. Jej głównym celem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 st. C w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 st.

Według wcześniejszych wypowiedzi komisarza UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii Miguela Ariasa Canete szczyt klimatyczny w 2018 r. będzie bardzo ważny dla globalnego porozumienia klimatycznego - to na nim będą zapadały decyzje dotyczące szczegółowego wdrożenia porozumienia paryskiego, które zacznie obowiązywać od 2020 r.

Spółka z grupy PTWP - PTWP Event Center - zarządza Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz połączoną z nim halą widowiskowo-sportową Spodek, które mogłyby być gospodarzami szczytu.

Katowickie MCK może jednocześnie przyjąć 15 tys. osób. Główna hala wielofunkcyjna o powierzchni ponad 8 tys. m kw. (z możliwością podziału na trzy części) może pomieścić do 12 tys. osób. Ponadto na 34 tys. metrów kwadratowych MCK mieści się m.in. 26 sal konferencyjnych oraz sala audytoryjna na 600 osób i sala balowa z możliwością podziału na trzy mniejsze sale. W obiekcie odbywa się ponad 200 wydarzeń rocznie.

Połączony z MCK krytym przejściem Spodek ma powierzchnię użytkową 29,5 tys. kw. i widownię głównej hali mieszczącą ponad 11 tys. miejsc siedzących (w tym blisko 7,8 tys. miejsc stałych). Spodek - ikona architektury i symbol Katowic - był m.in. miejscem wielkich wydarzeń sportowych, np. mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn czy hokeju na lodzie oraz koncertów.

We wtorek PAP zwróciła się do Ministerstwa Środowiska z pytaniami dotyczącymi miejsca organizacji COP24; do czasu nadania depeszy nie otrzymała stanowiska resortu.

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy i organizacje z woj. śląskiego za szczytem klimatycznym w Katowicach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!