Fitch nadał Tauronowi ratingi BBB; perspektywa stabilna

Fitch nadał Tauronowi ratingi BBB; perspektywa stabilna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Agencja ratingowa Fitch nadała spółce Tauron Polska Energia długoterminowe ratingi podmiotu w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie BBB, z perspektywą stabilną - podał Fitch w komunikacie prasowym.

Agencja podała, że nadane ratingi odzwierciedlają zintegrowaną pionowo pozycję Taurona na polskim rynku elektroenergetycznym, w tym znaczącą pozycję w segmencie wytwarzania energii elektrycznej (16 proc. udziału w rynku wytwarzania energii w 2008 roku) i wiodącą pozycję na krajowym rynku dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej (26 proc. udziału w rynku).

"Tauron ma obecnie niską dźwignię finansową (wskaźnik zadłużenie netto do EBITDA skorygowany przez Fitch na poziomie 0,4 na koniec 2009 roku) w porównaniu do innych europejskich firm energetycznych ocenianych przez agencję. Jednak, Fitch prognozuje, że w wyniku nowego zadłużenia, które Tauron planuje zaciągnąć w celu współfinansowania wysokich nakładów inwestycyjnych w średnim okresie, wskaźnik dźwigni finansowej grupy wzrośnie do około 2-2,5 do roku 2013. Taki poziom dźwigni będzie w dalszym ciągu zgodny z obecnym poziomem ratingów i podobny do prognozowanej, średnioterminowej dźwigni finansowej innych środkowoeuropejskich firm energetycznych ocenianych przez Fitch, które również mają plany znacznych nakładów inwestycyjnych" - napisano w komunikacie Fitcha.

Analitycy agencji zwracają uwagę, że Tauron ma niewielką dywersyfikację źródeł wytwarzania energii pod względem rodzaju paliwa (elektrownie opalane węglem kamiennym stanowią 93 proc. osiągalnej mocy).

"Obecna struktura wytwarzania, która najprawdopodobniej nie zmieni się znacząco do 2015 roku, wpływa na niższe marże w segmencie wytwarzania energii w porównaniu do innych środkowoeuropejskich firm energetycznych ocenianych przez Fitch, jak również na wysoką ekspozycję na koszty emisji dwutlenku węgla (CO2). Z drugiej strony, Tauron korzysta z częściowej integracji działalności wytwórczej z własnymi kopalniami węgla, które pokrywają około 25 proc. zapotrzebowania grupy na to paliwo" - napisano.

"Mniejsza skala działalności Tauron, mniej dominująca pozycja na rynku i niższa rentowność wytwarzania energii w porównaniu do innych środkowoeuropejskich firm z grupy porównawczej są częściowo zniwelowane przez wyższy udział regulowanego segmentu dystrybucji energii elektrycznej w EBITDA (28 proc. w 2009 roku). W rezultacie grupa ma niższą ekspozycję przepływów pieniężnych na zmiany cen energii i paliw i większą przewidywalność przepływów" - dodano.

Zdaniem Fitcha Tauron ma stosunkowo niski poziom integracji z jej głównymi spółkami zależnymi, zwłaszcza w zakresie zarządzania zadłużeniem w ramach grupy. Całość zadłużenia grupy znajduje się w spółkach zależnych i spółki te generują większość jej przepływów pieniężnych.

Analitycy zwracają jednak uwagę, że Tauron jest własnością Skarbu Państwa i ma istotne znaczenie strategiczne dla krajowego sektora elektroenergetycznego, może więc ewentualnie liczyć na wsparcie SP.

"Skarb Państwa zademonstrował elastyczne podejście do dywidendy Tauron z uwagi na plan dużych nakładów inwestycyjnych. Właściciele Spółki zdecydowali, że Tauron nie wypłaci dywidendy z zysku za 2009 rok" - podał Fitch.

Fitch oczekuje, że Tauron zaciągnie nowe zadłużenie na poziomie spółki holdingowej, a grupa będzie mocniej zintegrowana we wspieraniu zadłużenia spółki holdingowej.

"Stabilna perspektywa ratingów odzwierciedla oczekiwania Fitch, że Tauron utrzyma solidną strukturę kapitałową i wskaźniki kredytowe do 2013 roku (w tym wskaźnik zadłużenie netto do EBITDA na poziomie nieprzekraczającym 2,5), pomimo wzrostu zadłużenia w wyniku prognozowanych ujemnych wolnych przepływów pieniężnych (free cash flow), mających związek z dużymi nakładami inwestycyjnymi przeznaczonymi głównie na odnowienie mocy wytwórczych i aktywa dystrybucyjne" - napisano.

Fitch prognozuje, że w wyniku nowego zadłużenia, które Tauron planuje zaciągnąć w celu współfinansowania wysokich nakładów inwestycyjnych w średnim okresie, wskaźnik dźwigni finansowej Grupy wzrośnie do około 2-2,5 do roku 2013, co w opinii zarządu spółki będzie optymalnym i bezpiecznym dla inwestorów wskaźnikiem.

- Przyznana ocena potwierdza dobre fundamenty Grupy Tauron. W kontekście realizowanej strategii i programu inwestycyjnego nasza wiarygodność kredytowa jest niezwykle istotna i pozwoli nam na efektywne wykorzystywanie szerokiego wachlarza instrumentów dłużnych - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fitch nadał Tauronowi ratingi BBB; perspektywa stabilna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!