Fortum i PGNiG nie wykluczają kupna SPEC

Fortum i PGNiG nie wykluczają kupna SPEC
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie wyklucza udziału w prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA. Z kolei Fortum weźmie pod rozwagę kupno SPEC, ale tylko gdyby miało kupić elektrociepłownie Vattenfalla.

"Nie wykluczamy, że zainteresujemy się prywatyzacją SPEC. Jeśli rozpocznie się proces prywatyzacji przeanalizujemy tę spółkę" - powiedział PAP Sławomir Hinc, wiceprezes spółki.

Zaproszenie do negocjacji w sprawie kupna SPEC ma nastąpić w ciągu dwóch tygodni. W tegorocznym budżecie miasta Warszawy zaplanowano uzyskanie z tytułu prywatyzacji SPEC 750 mln zł.

Wcześniej przedstawiciele PGNiG sygnalizowali, że firma może być też zainteresowana kupnem m.in. krajowych aktywów Vattenfalla, który w Warszawie i okolicach posiada pięć zakładów: elektrociepłownie w Siekierkach, na Żeraniu i w Pruszkowie oraz ciepłownie Wola i Kawęczyn.

Realizacja obu tych transakcji zapewniłaby PGNiG mocną pozycję na stołecznym rynku energii.

- Fortum może rozważyć kupno Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, ale tylko gdyby miało kupić elektrociepłownie Vattenfalla - poinformowała PAP Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska.

"W Polsce chcemy obecnie koncentrować się głównie na produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. Sama dystrybucja nie jest już w obszarze naszych zainteresowań, mimo że w przeszłości kupowaliśmy same sieci, czego przykładem jest Wrocław czy Płock, ale też zawsze z myślą o inwestycji w nowe źródła" - powiedziała Van den Bossche.

Poinformowała, że teoretycznie udział w prywatyzacji SPEC-u wchodziłby w grę, gdyby na sprzedaż były też warszawskie elektrociepłownie należące do Vattenfalla.

"Jeśli hipotetycznie bralibyśmy pod uwagę zakup aktywów Vattenfalla moglibyśmy rozważać czy posiadanie również sieci ciepłowniczej nie byłoby dla nas interesujące, ale obecnie nie wiemy na pewno czy wyżej wspomniane aktywa będą sprzedawane, a jeśli tak to na jakich warunkach. Dlatego też w obecnej sytuacji trudno mi komentować chęć przystąpienia przez Fortum do przetargu na sprzedaż SPEC. Myślę, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy sytuacja powinna się wyjaśnić" - powiedziała Van den Bossche.

Doradcą miasta Warszawy w procesie prywatyzacji SPEC jest konsorcjum kierowane przez Bank Zachodni WBK. We wtorek urząd miasta poinformował, że prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, podjęła decyzję o rozpoczęciu postępowania zmierzającego do prywatyzacji SPEC w trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia.

SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający systemem ciepłowniczym o długości prawie 1700 km. Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80 proc. potrzeb cieplnych Warszawy, ogrzewając ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych.

Spółka osiągnęła w 2009 roku blisko 1,3 mld zł przychodów netto ze sprzedaży.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!