Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fortum zbuduje elektrociepłownię gazową we Wrocławiu

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
13-09-2012 12:59
Fortum zbuduje elektrociepłownię gazową we Wrocławiu
Fot. (mat. pras. Fortum)

Fortum planuje zbudować we Wrocławiu elektrociepłownię gazową. Całkowity koszt inwestycji to ok. 1,5 mld zł, jednostka będzie miała moc elektryczną ok. 400 MW a moc cieplną ok. 290 MW. Ostateczna decyzja o realizacji inwestycji będzie uzależniona m.in. od systemu wsparcia dla kogeneracji gazowej. Obecny system wsparcia kończy się w końcem 2012 r.

Planowane zużycie gazu w nowej jednostce to ok. 600 mln m. sześć na rok. Fortum już podpisało z Gaz Systemem umowę przyłączenia planowanego bloku do sieci gazowej.
Trwają prace inżynieryjne i projektowe dla dwóch odcinków gazociągów, jeden o długości ok. 4,5 km a drugi ok. 8,5 km. Wykonano już wyceny wartości gruntów przez które mają przechodzić gazociągi, trwają uzgodnienia z właścicielami gruntów.

Prowadzone są również negocjacje ws. zakupu gazu. Rozmowy prowadzone są z kilkoma potencjalnymi dostawcami z kraju i zagranicy. Fortum może kupować gaz od jednego lub od kilku sprzedawców.

Fortum już zakupiło grunt o powierzchni 11,5 hektara przy ulicy Obornickiej. Uzyskano pozwolenia środowiskowe, uchwalono miejscowy plan zagospodarowania dla elektrociepłowni.

Aktualnie prowadzone są przetargi na dostawę głównych urządzeń, czyli tzw. "power island" (turbina gazowa, turbina parowa i kocioł odzysknicowy) oraz na managera projektu. W tej chwili Fortum negocjuje dostawę tzw. wyspy energetycznej (turbina gazowa, turbina parowa i kocioł odzysknicowy) ze spółkami Abener, Alstom, Ansaldo, Iberdrola, Rafako, Siemens oraz konsorcjum PBG z Mitsubishi. Potencjalnymi dostawcami technologii turbiny gazowej są GE, Siemens, Alstom, Mitsubishi i Ansaldo.

Aby nowa elektrociepłownia mogła dostarczać ciepło do miasta konieczna jest budowa 2 nowych magistral ciepłowniczych, jednak o długości ok. 5 km a druga ok. 2,5 km. Trwają prace inżynieryjne i projektowe, wydana jest decyzja środowiskowa.

Kluczowe znaczenie dla planowanego bloku będzie miało jego podłączenie do sieci elektroenergetycznej. Fortum przyznaje, że jeszcze nie ma możliwości ostatecznego wytyczenia trasy do czasu uchwalenia Studium Kierunków i Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego na terenie gminy Długołęka.

Aktualnie rozważana opcja linii kablowej 400 kV o długości 12 km na całej trasie od bloku do stacji Pasikurowice. Fortum już zapłaciło zaliczkę na poczet opłaty przyłączeniowej w wys. 3 mln zł i uzyskało od PSE-Operator SA warunki przyłączenia do stacji 400 kV w Pasikurowicach

Obecnie, w trakcie uchwalania jest Studium Kierunków i Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego, które nie uwzględnia przeprowadzenia linii elektroenergetycznej Fortum na terenie gminy Długołęka. 13 lipca 2012 r. Fortum zgłosiło oficjalną uwagę do Studium z prośbą uwzględnienia swojej inwestycji. Fortum liczy na to, że gmina Długołęka, mając świadomość znaczenia tej inwestycji dla Dolnego Śląska, uwzględni ją w Studium .

- Kluczowe kwestie, które będą miały wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji o budowie nowej jednostki, to możliwość budowy przyłącza elektroenergetycznego na terenie gminy Długołęka, kontynuacja wsparcia rządowego dla produkcji energii z gazu w wysokosprawnej kogeneracji, czyli tzw. żółte certyfikaty, które wygasają z końcem 2012 r. Nie wiadomo czy system będzie przedłużony, a jeśli tak, to w jakiej formie - mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Poland.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP