XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Francja. Budowa elektrowni jądrowych pod znakiem zapytania

Francja. Budowa elektrowni jądrowych pod znakiem zapytania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Francuskie, brytyjskie i fińskie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo energetyki jądrowej podały w wątpliwość system zabezpieczeń wznoszonych właśnie we Francji i Finlandii elektrowni najnowszej generacji (EPR) - podają we wtorek francuskie media. Natychmiastowego wstrzymania budowy domagają się francuscy Zieloni i Greenpeace.

Jak podaje we wtorek dziennik "Le Monde", państwowe agencje bezpieczeństwa jądrowego trzech krajów domagają się wspólnie od konstruktorów reaktora - francuskiej firmy Areva i niemieckiego Siemensa - "ulepszenia pierwotnej koncepcji EPR". Wątpliwości władz dotyczą zwłaszcza bezpieczeństwa systemu sterującego reaktora.

Obecnie trwa budowa dwóch elektrowni EPR: we Flamanville (Normandia) we Francji oraz w Olkiluoto w Finlandii. Inne mają być niedługo wzniesione w Chinach. Konstrukcją reaktorów jądrowych najnowszej generacji są też zainteresowane Wielka Brytania i USA.

Francuscy deputowani Zielonych w Zgromadzeniu Narodowym zażądali we wtorek powołania specjalnej komisji parlamentarnej, która przeprowadziłaby śledztwo w tej sprawie. Deputowany Zielonych Yves Cochet zażądał jednocześnie zatrzymania prac budowlanych we Francji i Finlandii. Tłumaczy on, że władze brytyjskie alarmowały już latem tego roku w sprawie słabości systemu zabezpieczeń budowanych reaktorów. Podobny apel o przerwanie budowy tych elektrowni wystosował francuski oddział Greenpeace.

W odpowiedzi na krytykę francuski koncern energetyczny EDF, odpowiedzialny za budowę we Flamanville, wykluczył opóźnienia w ukończeniu tego reaktora. EDF podkreślił, że do końca roku "dostarczy wszelkie konieczne odpowiedzi" na wątpliwości związane z systemem sterującym reaktora.

Według francuskich mediów, zakwestionowanie bezpieczeństwa elektrowni EPR jest poważnym ciosem dla francuskiej energetyki jądrowej i może pozbawić ją części dochodów z jej eksportu. Konieczność zmiany systemu sterującego może spowodować poważne koszty i nawet kilkuletnie opóźnienia w oddaniu do użytku. Problemy konstruktorów EPR uderzają także, jak zauważa dziennik "Le Monde", w strategię prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, który z eksportu technologii jądrowej uczynił oręż swojej dyplomacji i polityki przemysłowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francja. Budowa elektrowni jądrowych pod znakiem zapytania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!