Francuska minister: oferujemy technologię i kapitał dla atomu

Francuska minister: oferujemy technologię i kapitał dla atomu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Francja chce zachęcać Polskę do kupna technologii jądrowych, proekologicznych rozwiązań dla miast, a także nowoczesnych urządzeń dla rolnictwa. W czwartek w Warszawie rozmowy na ten temat prowadziła minister handlu zagranicznego Francji Nicole Brwic.

Beri spotkała się m.in. z wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim; w planach miała też rozmowę z Krzysztofem Kilianem szefem Polskiej Grupy Energetycznej, której spółka ma budować pierwszą elektrownię atomową w Polsce.

"Rozmawiałam o tym z panem premierem, przedstawił nam planowany kalendarz prac. Jeśli chodzi o branżę energii nuklearnej, to Francja może dać technologię i inwestować" - powiedziała PAP Beri. Podkreśliła, że jej kraj dzięki elektrowniom jądrowym ma o 30 proc. tańszą energię niż gdyby korzystał z tradycyjnych rozwiązań.

Jak poinformowała, wraz z Piechocińskim ustalili, że zorganizowanie zostanie seminarium ekspertów francusko-polskich, którzy będą rozmawiać na temat atomu? Miałby się ono odbyć jak najbliżej terminu przygotowywania w Polsce inicjatyw dotyczących energetyki atomowej.

Na budowę i podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przewidziano okres od początku 2019 do końca 2024 r. Na lata 2025 - 2030 przewiduje się zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej oraz rozpoczęcie budowy drugiej. Dostarczeniem technologii zainteresowanych jest wiele krajów. Poza Francją to m.in. Japonia i Stany Zjednoczone.

Podczas wizyty francuskiej minister w Warszawie podpisana została też umowa o współpracy pomiędzy klastrami z obu krajów. W porozumieniu chodzi o wymianę doświadczeń z badań, czy dobrych praktyk między przedsiębiorstwami działającymi w klastrach. "Chcemy rozszerzyć to partnerstwo na Trójkąt Weimarski, czyli o partnerów niemieckich. Kolejna inicjatywa będzie w lutym już z klastrami niemieckimi" - zapowiedziała Francuska.

Jak tłumaczyła chodzi o to, by sprzyjać transferowi wyników badań z nauki do przemysłu i w drugą stronę, tak by nasze gospodarki były coraz bardziej innowacyjne? Docelowo kooperacja ma powodować ustanawianie partnerstw między przedsiębiorstwami francuskimi i polskimi.

"Chcemy stworzyć takie partnerstwo współpracy w przemyśle między firmami z Polski i Francji. Francuzi przyjeżdżając do Polski, przywożąc swoje kompetencje, swoje technologie, swoje umiejętności tworzą miejsca pracy w waszym kraju, ale jednocześnie we Francji" - zauważyła.

Francuzi chcą też działać w Polsce w obszarze proekologicznych rozwiązań dla miast. Brwic zwróciła uwagę, że Polska w ramach kolejnej perspektywy unijnej będzie miała sporo środków do wydania, które częściowo będą zarządzane przez województwa i miasta. Przyznała, że francuskie przedsiębiorstwa mogłyby sprzedawać naszym miastom technologie ekologiczne.

"Mamy takie klastry, które mają technologie w zakresie uzdatniania wody, przemysłu ekologicznego. To są często małe, bardzo innowacyjne przedsiębiorstwa, które w partnerstwie z polskimi mogą rozwijać swoje technologie" - oceniła.

Francuska minister wyraziła też opinie, że firmy z jej kraju mogą dostarczać naszym rolnikom nowoczesne maszyny. Pod Poznaniem w Bednarach odbywa się wystawa Agro Show, gdzie przedsiębiorcy m.in. znad Sekwany prezentują swoją ofertę. "Wiemy, że w tej branży rolno-spożywczej są duże potrzeby w Polsce, a my tutaj również mamy ciekawe technologie" - powiedziała Brwic.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francuska minister: oferujemy technologię i kapitał dla atomu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!