PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Fundusz ekologiczny wspiera gminne plany oszczędzania energii

Autor: wnp.pl (DC)
25-02-2013 11:09

Miedźno jest trzecią gminą w województwie śląskim, która skorzysta ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na opracowanie lokalnego programu efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Na ten cel zarząd Funduszu 21 lutego przeznaczył dotację w wysokości do 21156 zł, co stanowi 80 procent kosztów ponoszonych przez Gminę.

- Środki te pozwolą na opracowanie programu pozwalającego na obniżenie kosztów energii oraz zmniejszenie energochłonności gospodarki na terenie gminy. Stworzony w tym celu program zawierać będzie możliwe do zrealizowania propozycje w zakresie rozwoju i modernizacji poszczególnych systemów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe – informuje WFOŚiGW w Katowicach.
Dokument nakreśli przewidywane koszty realizacji proponowanych przedsięwzięć oraz źródła ich finansowania. Uwzględnione zostaną oczekiwania mieszkańców gminy z punktu widzenia zmniejszenia kosztów energii, racjonalizacji jej zużycia dzięki zastosowaniu technologii energooszczędnych i niekonwencjonalnych źródeł energii.

Katowicki WFOŚiGW wyjaśnia, że bezpośrednim efektem powstania programu będą działania zwiększające efekt energetyczny na terenie gminy poprzez poprawę efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej m.in w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mokrej, termomodernizacja obiektów Szkoły Podstawowej w Ostrowach a także modernizacja systemów oświetlenia ulicznego i budowa kanalizacji sanitarnej oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie miejscowości Miedźno. Istotne będą również przedsięwzięcia podejmowane w celu podnoszenia poziomu świadomości społecznej w zakresie poszanowania energii i środowiska.

Autorzy opracowywanego dokumentu już zapowiedzieli, iż zawierać będzie on ocenę stanu aktualnego gminnego systemu efektywności energetycznej, określi strefy wpływów poszczególnych nośników energii i pozwoli nie tylko na ocenę możliwości wykorzystania istniejących nadwyżek zasobów ciepła, ale również nakreśli zakres współpracy z sąsiednimi gminami w zakresie racjonalnej gospodarki energetycznej.

Dzięki temu programowi gmina Miedźno przyłączy się do gmin realizujących przyjęty przez Unię Europejską pakiet o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla o 20 procent do 2020 roku. Zrealizowane na podstawie tego planu inwestycje energooszczędne pozwolą mieszkańcom gminy na zmniejszenie opłat za energię i jej racjonalne wykorzystanie.

W 2010 roku WFOŚGW w Katowicach, jako jedyny w kraju, stworzył program dofinansowujący dotacją do 80 procent koszty opracowania takich realnych strategii służących energooszczędności po to, by – dzięki pozyskaniu preferencyjnych pożyczek - móc je zrealizować.

W Polsce, mimo ustawowego nakazu, niewiele gmin posiada plany zaopatrzenia i oszczędzania energii dostosowane do lokalnych uwarunkowań. Jako pierwsze w regionie, z możliwości wykorzystania środków Funduszu dla stworzenia realnego programu bezpieczeństwa energetycznego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, skorzystały Pietrowice Wielkie. Trwają już tam prace nad pozyskaniem tańszej energii dzięki koncepcjom inwestycji opartym na wykorzystaniu m.in. biomasy, małych wiatraków oraz wprowadzeniu pełnej termomodernizacji budynków z wykorzystaniem pomp ciepła i energii słonecznej. Podobny program opracowywany jest w Dąbrowie Górniczej. Zainteresowanie takimi rozwiązaniami są także kolejne samorządy w województwie śląskim.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP