Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

G. Onichimowski, EnerNOC: zmiany na rynku energii postępują za wolno

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
14-08-2015 18:42
G. Onichimowski, EnerNOC: zmiany na rynku energii postępują za wolno

Jesteśmy ciągle rynkiem zamkniętym. W trudnych sytuacjach nie możemy znacząco podeprzeć się importem energii - mówi Grzegorz Onichimowski, przedstawiciel na Polskę firmy EnerNOC, prezes TGE w latach 2002-2012

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

- Skandalem jest, że przez ćwierć wieku po zmianie ustroju i dziesięć lat po wstąpieniu do UE powstała taka sytuacja, że kiedy na rynku spotowym w Szwecji ceny hurtowe wynosiły 10 euro/MWh, w Niemczech 25 euro/MWh, a w Czechach 30 euro/MWh to w Polsce było przez kilka godzin 1400 zł/MWh, a i tak energii brakowało - ocenia Grzegorz Onichimowski, przedstawiciel na Polskę firmy EnerNOC, prezes TGE w latach 2002-2012.

O czym nam powiedział pana zdaniem energetyczny kryzys z początku tygodnia, który zaowocował ograniczeniami w dostawach energii?
- Myślę, że tak naprawdę sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia na początku tygodnia, czyli właśnie ograniczenie dostaw energii, każe zastanowić się nad kształtem całego rynku energii elektrycznej w Polsce, a w tym nad tym, czy on jest wystarczająco otwarty i czy obecny miks energetyczny jest odpowiedni z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw energii. Słowem, trzeba postawić pytanie o to jakich elementów w architekturze rynku energii elektrycznej nam brakuje.

Skoro tak to czego nam brakuje?

- Od razu narzuca się wręcz kilka odpowiedzi dotyczących braków systemowych, a pierwsza jest taka, że jesteśmy ciągle rynkiem zamkniętym. W trudnych sytuacjach nie możemy znacząco podeprzeć się importem energii. Skandalem jest, że przez ćwierć wieku po zmianie ustroju i dziesięć lat po wstąpieniu do UE powstała taka sytuacja, że kiedy na rynku spotowym w Szwecji ceny hurtowe wynosiły 10 euro/MWh, w Niemczech 25 euro/MWh, a w Czechach 30 euro/MWh to w Polsce było przez kilka godzin 1400 zł/MWh, a i tak energii brakowało. Oczywiście, jest wiele problemów na granicach, w tym przepływy kołowe, ale z drugiej strony jeśli popatrzeć na to co zrobił Gaz-System dla poprawy bezpieczeństwa dostaw gazu to widać, że także w przypadku transgranicznych połączeń elektroenergetycznych zamiast planów mogły już dawno być sieci.

Jaki jeszcze mankament systemowy poza słabymi połączeniami transgranicznymi by pan wymienił?

- Przede wszystkim wydaje mi się, że ciągle część polskich elit nie przyjmuje do wiadomości, że to energetyka jest dla gospodarki, a nie odwrotnie. Nie możemy chronić energetyki i górnictwa kosztem całej gospodarki, a właśnie prawdopodobnie przyjęcie takiej perspektywy owocuje nie tylko wspomnianym brakiem wystarczających połączeń transgranicznych, ale też ułomnościami samego rynku energii. Pomimo wielkiej pracy jaką wykonano na przykład w Sejmie nad obligiem giełdowym, w Polsce nie ma w pełni nowoczesnego rynku energii, czyli takiego, który przenosiłby sygnały cenowe w sposób transparentny nie tylko poprzez samą giełdę, ale także rynek bilansujący czy rynki usług systemowych i rezerw. Przedziwna była sytuacja, że przy braku energii ceny na rynku bilansującym wynosiły 10 sierpnia br. tylko przez kilka godzin ponad 1000 zł/MWh. Dla 11 sierpnia w godzinach szczytowych na TGE było wspomniane 1400 zł, a na rynku bilansującym po 3 dniach ogłoszono cenę rozliczeniową dla tych godzin…około 200 zł. Ale sytuacja z 11.08, to tylko jeden z przykładów ogólnego zjawiska – ceny, szczególnie na RB, nie oddają realiów rynku i nie skłaniają do zachowań korzystnych dla KSE.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP