G. Verheugen: polityka energetyczna UE nie zagraża konkurencyjności przemysłu

G. Verheugen: polityka energetyczna UE nie zagraża konkurencyjności przemysłu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polityka klimatyczno- energetyczna Unii Europejskiej nie zagraża konkurencyjności europejskiego przemysłu. Węgiel z całą pewnością nie jest paliwem popularnym w polityce energetycznej UE - mówi Günter Verheugen, komisarz UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu w latach 2004-2010, komisarz UE ds. rozszerzenia w latach 1999-2004.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego mowa będzie m.in. o problemach energetyki w Europie Centralnej i w pozostałych krajach członkowskich Unii oraz o uwarunkowaniach surowcowych i strukturalnych oraz poziomie rozwoju gospodarczego i zapotrzebowaniu na energię. Analizowany będzie także energy-mix UE w świetle wydarzeń w Fukushimie i sytuacji na Bliskim Wschodzie. W dyskusji na te tematy weźmie udział m.in. Günter Verheugen, komisarz UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu w latach 2004-2010, komisarz UE ds. rozszerzenia w latach 1999-2004. Z tej okazji przypominamy fragment rozmowy z Günterem Verheugenem, jaka ukazała się niedawno w miesięczniku Nowy Przemysł.

Jak pan ocenia aktualną politykę energetyczną Unii Europejskiej?

Teraz, gdy Traktat Lizboński wszedł w życie - czyli już od roku, mamy podstawy dla europejskiej polityki energetycznej. To jest już podstawa traktatowa, więc z czasem polityka energetyczna będzie polityką bardziej europejską niż narodową.

Polityka energetyczna Unii Europejskiej już istnieje. Opiera się ona na pięciu priorytetach: dążeniu do stworzenia Europy efektywnej energetycznie, budowie autentycznie paneuropejskiego, zintegrowanego rynku energii, upodmiotowieniu Europejczyków i zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, a także zapewnieniu europejskiego przywództwa w dziedzinie innowacji i rozwoju nowoczesnych technologii energetycznych oraz wzmocnieniu zewnętrznego wymiaru polityki energetycznej Unii Europejskiej. Te priorytety mają pomóc w realizacji już przyjętych celów 3 x 20.

Twierdzi pan, że polityka europejska zastąpi polityki prowadzone przez poszczególne państwa członkowskie. Obecnie wiele jednak krajów UE prowadzi samodzielne polityki energetyczne i finansowe, bez oglądania się na politykę europejską.

Pana obserwacja jest trafna. Rzeczywiście, patrząc dziś na Unię Europejską, widzimy tendencję polegającą na tym, że kraje członkowskie skłonne są w większym stopniu dbać o swoje narodowe interesy niż o wspólne cele i korzyści. To skutek kryzysu, który dotknął nasze gospodarki.

Trzeba pamiętać, że w polityce energetycznej Unii następowały pewne przemiany. W latach 2006-07 agenda europejska zorientowana była na konkurencyjność. Staraliśmy się osiągnąć konkurencyjność Europy i przemysłu europejskiego. Potem nastąpiła zmiana i podjęliśmy walkę ze zmianami klimatycznymi oraz zobowiązaliśmy się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Staramy się czynić to w taki sposób, by nie zakłócić zdolności konkurencyjnych przemysłu.

Problemy związane ze zmianami klimatycznymi być może zostały teraz nieco odłożone na bok, co wynika z kryzysu, który dotknął wiele naszych gospodarek. Myślę jednak, że kwestie polityki energetycznej, wzrostu efektywności energetycznej i wdrażania nowoczesnych technologii energetycznych to są takie "megatrendy". Cały czas będą tu zachodziły małe zmiany, ale kierunki, czyli podniesienie efektywności energetycznej i rozwój nowoczesnych technologii energetycznych, jako sprawy najważniejsze, nigdy nie znikną z naszego pola widzenia.

Czy rzeczywiście obecna polityka klimatyczno - energetyczna Unii Europejskiej nie zagraża konkurencyjności europejskiego przemysłu?

Uważam, że nie. Dyskusja o pakiecie klimatyczno-energetycznym prowadzona była wtedy, gdy to ja odpowiadałem za sprawy konkurencyjności. Wtedy też zapadały kluczowe decyzje. Jestem przekonany, że przyjęte rozwiązania ani nie zakłócają, ani nie zagrażają procesowi budowy konkurencyjności przemysłu europejskiego. To, co zostało zaakceptowane, z całą pewnością nie stawia go w gorszej sytuacji. Ale muszę też bardzo wyraźnie podkreślić, że będzie tak tylko wtedy, gdy niezmienione pozostaną cele 3 x 20 do roku 2020. Gdyby poziom przewidywanej redukcji dwutlenku węgla został podwyższony, to spowodowałoby to jednak znaczący spadek konkurencyjności.

Polityka, którą prowadzimy teraz, tworzy pewną równowagę i w ogólnym bilansie wzmacnia przemysł. Między innymi dlatego, że zmuszamy go do podejmowania działań na rzecz własnego rozwoju, modernizacji technologii. Tym samym buduje to silniejszą, bardziej konkurencyjną pozycję przemysłu europejskiego w stosunku do gospodarki innych krajów.

Czy praktyczne efekty wprowadzenia tych zmian nie przyniosą spadku konkurencyjności gospodarek tych krajów, w tym Polski, w których udział węgla w produkcji energii jest bardzo duży?

Sytuacja Polski jest bardzo specyficzna. Polska wciąż jest na etapie zmniejszania dystansu do wysoko rozwiniętych gospodarek.

Zajmując się sprawą dopuszczalnego poziomu emisji, z całą pewnością powinniśmy brać pod uwagę sytuację, w której znajduje się dany kraj. Nadganiająca dystans polska gospodarka ma większe potrzeby energetyczne. Trzeba też pamiętać o tym, że Polska to kraj, którego przemysł cechuje duża energochłonność. Jako komisarz do spraw przemysłu podjąłem zdecydowaną walkę, by zapewnić Polsce odpowiednie traktowanie, uwzględniające jej specyficzne uwarunkowania.

Czy węgiel zniknie z UE jako paliwo energetyczne?

Węgiel z całą pewnością nie jest paliwem popularnym w polityce energetycznej UE. Myślę jednak, że niekiedy nie doceniamy jego potencjału. Węgiel, czyli ten surowiec energetyczny, którym dysponujemy w Europie, to zdecydowanie najtańsze źródło energii. Zamiast go rugować, powinniśmy się starać skoncentrować na czystych technologiach jego wykorzystania.

Jestem zwolennikiem wykorzystywania czystych technologii węglowych, w tym CCS. W Niemczech, skąd pochodzę, panuje niska, społeczna akceptacja technologii CCS. Myślę, że w Polsce będzie ona bardziej akceptowana.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: G. Verheugen: polityka energetyczna UE nie zagraża konkurencyjności przemysłu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!