PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

G. Wiśniewski, IEO: system wsparcia OZE wymaga rewizji

Autor: wnp.pl (Patrycja Batóg)
20-01-2011 10:56
G. Wiśniewski, IEO: system wsparcia OZE wymaga rewizji

Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, obecny system wsparcia energii ze źródeł odnawialnych wymaga rewizji, ponieważ wspierane obecnie współspalanie węgla z drewnem oddala Polskę od realizacji celów dyrektywy 2009/28/WE i generuje niepotrzebne koszty w całej gospodarce.

- Dotychczasowa sytuacja wynika z zaniechań z lat 2002-2006, kiedy tworzony wówczas system wsparcia w postaci zielonych certyfikatów był torpedowany przez energetykę korporacyjną i zwyczajnie nie działał. W związku z tym, że wtedy jeszcze rząd chciał pokazać, że poważnie traktuje zobowiązania na 2010 r. wynikające z dyrektywy 2001/77/WE, współspalanie uzyskało wsparcie polityczne, gdyż jawiło się jako rozwiązanie tanie i szybkie, pozwalające na przyrosty udziału zielonej energii w bilansie sprzedaży energii elektrycznej - tłumaczy dla portalu wnp.pl Grzegorz Wiśniewski.
Jak podkreśla prezes IEO, w związku z tym system mógł się rozwijać bez natrafiania na barierę dostępu do surowców, nawet gdy zaburzał równowagę na rynkach oraz podnosząc koszty w przemyśle drzewnym, zabierając biomasę z ciepłownictwa oraz trzebiąc lasy z drewna użytkowego. Problemy te zostały dostrzeżone ponad 3 lata temu, kiedy wraz z rozporządzeniem ministerstwa gospodarki dot. OZE z sierpnia 2008 r. wprowadzono organicznie w stosowaniu biomasy leśnej na rzecz biomasy "Agro".

- Problem pojawił się, kiedy współspalanie wyczerpało limity biomasy leśnej wynikające z rozporządzenia z 2008 r., przy jednoczesnym wycofaniu się UE ze wsparcia upraw energetycznych, które powodowało wzrost cen żywności. Energetyka korporacyjna, nie chcąc ponosić kosztów wspierania rozwoju upraw, wpadła na pomysł, aby przy okazji tegorocznej nowelizacji ww. rozporządzenia odejść od limitów stosowania biomasy leśnej. I rzeczywiście, jak zwykle z najwyższą uwagą, propozycja ta została wysłuchana i uwzględniona przez ministerstwo gospodarki. W projekcie nowelizacji rozporządzenia z końca lipca 2010 r. taka propozycja pojawiała się razem z wydłużeniem systemu wsparcia w postaci zobowiązań ilościowych i zielonych certyfikatów o 2 lata, do końca 2019 roku. Te dodatkowe dwa lata miały producentów zielonej energii, ale gra idzie o rynek w najbliższych latach - wyjaśnia dalej prezes IEO.

Wzbudziło to uzasadnione obawy całego sektora OZE, ale też innych bazujących na drewnie sektorach gospodarki.

- Kontynuacja współspalania w takiej formie jak zaproponowana w obecnym projekcie rozporządzenia oddala szanse Polski na realizację celu na 2020 r. zapisanego w dyrektywie 2009/28/WE, za której wdrożenie odpowiada ministerstwo gospodarki. System liczenia wypełnienia celu wg dyrektywy promujący efektywność wykorzystania energetycznego biomasy sprawia, że przesuniecie strumienia biomasy z ciepłownictwa do współspalania powoduje prawie 3-krotne zwiększenie zapotrzebowania na deficytową biomasę, co powoduje koszty dla innych działów gospodarki oraz podobny wzrost kosztów wdrożenia dyrektywy. Zielone ciepło z biomasy jako równoważna forma wypełnienia celu dyrektywy jest bowiem ok. 3-krotnie tańsze od kosztów, jakie płacą konsumenci energii elektrycznej za współspalanie. Ponadto, ta sama ilość biomasy wykorzystana w systemie wysoko sprawnej kogeneracji dawałaby 3-krotnie wyższy wkład w realizacje celu dla OZE, który i bez współspalania będzie wyzwaniem dla Polski - podkreśla Grzegorz Wiśniewski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP