Gazprom umacnia się na pozycji energetycznego lidera

Gazprom umacnia się na pozycji energetycznego lidera
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjski koncern Gazprom powiększy sieć posiadanych już elektrowni o aktywa należące dotychczas do rosyjskiego oligarchy, Wiktora Vekselberga.

To połączenie będzie wiązało się ze zwiększeniem państwowych udziałów w rosyjskim rynku energii elektrycznej, co w praktyce będzie także oznaczać częściową re-nacjonalizację tej niedawno sprywatyzowanej branży.

Na podstawie zawartej w czwartek umowy, której stronami są Gazprom i należąca do Vekselberga firma Renova Group, rosyjski oligarcha wniesie swoje aktywa związane z czterema rosyjskimi elektrowniami do spółki Gazprom Energoholding a w zamian za nie obejmie co najmniej 25 procent udziałów w tym nowo utworzonym podmiocie.

Alexei Miller, dyrektor generalny Gazpromu, powiedział dziennikarzom, iż: „utworzona w wyniku tego połączenia spółka będzie miała taki potencjał rynkowy, jaki mają inne gigantyczne koncerny branży energetycznej, takie jak E. ON i EDF (...) Nasz udział w rosyjskim rynku energii elektrycznej wzrośnie do 25 procent a maksymalna moc naszych elektrowni zwiększy się do poziomu 52 gigawatów”.

Vekselberg, zajmujący dziesiąte miejsce na liście najbogatszych Rosjan, z majątkiem wycenianym na 13 miliardów dolarów amerykańskich, wspomina o tym, że powstała w wyniku tego połączenia spółka może w przyszłości zostać zrestrukturyzowana a jej akcje będą notowane na zagranicznych giełdach.

Vekselberg w rozmowie z dziennikarzami wypowiedział następujące słowa: „Naszym celem jest utworzenie spółki giełdowej, która będzie przedmiotem obrotu na krajowych i zagranicznych rynkach finansowych”.

Analitycy twierdzą, że ta fuzja będzie dodatkowym utrudnieniem dla rozwoju konkurencji rynkowej w gałęzi, która już została dotknięta wprowadzeniem rządowej regulacji maksymalnego poziomu cen dla energii elektrycznej. Te unormowania rosyjskich władz zostały wdrożone z myślą o polepszeniu nastrojów społecznych przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi.

Jak powiedział serwisowi Reuters Siergiej Bezden, starszy analityk reprezentujący Otkritie Financial Corporation: „Gazprom w wyniku zawartej umowy obejmie 28-procentowy udział w hurtowym rynku energii elektrycznej. Oczywiście, zajmie tym samym dominującą pozycję na tym rynku. Powstała obecnie sytuacja wygląda bardzo źle z punktu widzenia konkurencji tego państwowego koncernu”.

Bezden dodał, że aktywa wniesione do spółki przez Vekselberga są teraz wyceniane na nieco ponad połowę kwoty, którą ten oligarcha za nie zapłacił trzy lata temu.

Rosyjski urząd antymonopolowy w odpowiedzi na informację o zawartej umowie konsolidującej rynek energii elektrycznej wydał oświadczenie, w którym wyraził swoje obawy dotyczące wpływu tej transakcji na konkurencję rynkową i na położenie odbiorców energii elektrycznej.

Igor Artemyev, szef rosyjskiego urzędu antymonopolowego, wypowiedział w czasie rozmowy z dziennikarzami agencji Interfax następujące słowa: „Mogę powiedzieć, że przeprowadzenie takiej transakcji z naszego punktu widzenia nie jest wskazane. Zachowujemy w tej sprawie bardzo ostrożne stanowisko. Przejęcie przez Gazprom tak dużego udziału rynkowego może prowadzić do ograniczenia konkurencji na rynku energii elektrycznej w Rosji. Będziemy w związku z tym bardzo uważnie przyglądali się realizacji tej umowy”.

Rosja trzy lata temu zerwała z państwowym monopolem na rynku energii elektrycznej. W wyniku prywatyzacji tamtego monopolu niektóre sprzedawane elektrownie trafiły w ręce rosyjskich biznesmenów. Inna część majątku została nabyta przez zagranicznych inwestorów z rynku energetycznego, w tym przez włoski koncern Enel i niemieckiego giganta E.ON.

Plan prywatyzacji został tak pomyślany, żeby zachęcić inwestorów do zaangażowania ich kapitałów w finansowanie modernizacji starzejącej się infrastruktury. Celem przeprowadzenia tamtej prywatyzacji było również zwiększenie efektywności zarządzania zbywanym majątkiem. Wyniki finansowe osiągane przez poszczególne podmioty, które zakupiły aktywa państwowego monopolu, wyraźnie jednak różnią się od siebie.

W lutym 2010 roku premier Rosji, Władimir Putin, publicznie skrytykował działania rosyjskich oligarchów, w tym także Vekselberga, wypominając im to, że nie inwestują oni swoich środków z myślą o modernizacji rosyjskich elektrowni. Jednocześnie pochwalił on za takie działania zagranicznych właścicieli, którzy wcześniej nabyli aktywa państwowego monopolu.

W ciągu ostatniego roku Gazprom stopniowo konsolidował swoje aktywa na rosyjskim rynku energii elektrycznej. Działania konsolidacyjne objęły między innymi połączenie OGK-2 i OGK-6, dwóch spółek-córek zależnych tego państwowego koncernu.

InterRAO, kontrolowany przez skarb państwa podmiot działający na rosyjskim rynku energii elektrycznej, utworzony w czasie prywatyzacji rządowego monopolu, również wykupuje aktywa związane z produkcją i przesyłem energii elektrycznej w tym kraju. Widoczne są zatem działania mające na celu zwiększenie udziału publicznej własności w rosyjskich elektrowniach.

Rosyjski, państwowy koncern Gazprom jest największym na świecie producentem gazu ziemnego. Jest on także właścicielem czterech przedsiębiorstw energetycznych, które razem zaspokajają 17 procent całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną zgłaszanego przez jej rosyjskich odbiorców. Maksymalna moc elektrowni zarządzanych przez spółki zależne od Gazpromu wynosi 36 gigawatów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gazprom umacnia się na pozycji energetycznego lidera

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!