Geotermia Podhalańska do prywatyzacji

Geotermia Podhalańska do prywatyzacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, właściciel 88 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A., zapowiedział sprzedaż akcji spółki. Siedem samorządów posiadających pozostałe akcje jest przeciwna sprzedaży.

Rzecznik prasowy NFOŚiGW Witold Maziarz wyjaśnił PAP, że decyzja Funduszu podyktowana jest faktem, że Geotermia jest już firmą rentowną i do jej funkcjonowania NFOŚiGW nie musi dopłacać, dlatego to dobry moment na prywatyzację przedsiębiorstwa. "Zakładany przy powoływaniu spółki efekt ekologiczny został przez Geotermię osiągnięty. Stąd decyzja, że spółkę można sprzedać" - wyjaśnił.

Maziarz powiedział, że w sprawie planów prywatyzacyjnych Geotermii Podhalańskiej zostały skierowane pisma do siedmiu samorządów, które posiadają akcje spółki.

"Obecnie trwają prace mające na celu wycenę składników majątkowych. Deklarowanie konkretnego terminu sprzedaży jest przedwczesne" - poinformował PAP Maziarz.

Drugim akcjonariuszem Geotermii, co do liczby posiadanych udziałów, jest miasto Zakopane, posiadające 7 proc. akcji. Pozostałe udziały, wynoszące mniej niż 1 proc. akcji należą do gmin Szaflary - na terenie której zlokalizowane są dwa odwierty geotermalne i budowany jest trzeci, oraz gmin Biały Dunajec, Poronin, Nowy Targ, Kościelisko i Bukowina Tatrzańska.

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher nie kryje zaskoczenia planami NFOŚiGW. "Przez wiele lat byliśmy podtrzymywani w przekonaniu, że dojdzie do komunalizacji Geotermii Podhalańskiej i że gminy, proporcjonalnie do swoich udziałów, przejmą przedsiębiorstwo" - powiedział PAP burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Burmistrz Zakopanego zaznaczył, że obecnie włodarze gmin posiadających akcję Geotermii będą musieli dowiedzieć się, co będzie przedmiotem prywatyzacji. Czy będzie to całe przedsiębiorstwo łącznie z siecią ciepłowniczą i odwiertami, czy poszczególne składniki firmy.

Ostry sprzeciw wobec planów prywatyzacyjnych Geotermii wyraża wójt gminy Szaflary Stanisław Ślimak. "Jest to dla nas nie do przyjęcia. Geotermia Podhalańska to firma, która się rozwija i inwestuje. Sprzedawanie spółki mija się z celem. Ta firma to nowoczesne laboratorium, na którym wzorują się inne tego typu w Polsce. Nie zgadzam się na sprzedaż Geotermii w prywatne ręce" - powiedział wójt Ślimak.

Prezes PEC Geotermii Podhalańskiej Czesław Ślimak zaznaczył, że na razie plany prywatyzacyjne są odległe i nie ma powodów do obaw ze strony akcjonariuszy.

Geotermia Podhalańska jest pierwszym tego typu przedsiębiorstwem ciepłowniczym w Polsce. Spółka powstała w 1993 roku z inicjatywy NFOŚiGW. W 1994 roku uruchomiono pierwszą, pilotażową geotermalną instalację grzewczą dla wsi Bańska Niżna.

W listopadzie br. Geotermia Podhalańska SA rozpoczęła budowę nowego, trzeciego odwiertu geotermalnego w miejscowości Bańska Niżna (pow. nowotarski). Na realizację inwestycji przedsiębiorstwo uzyskało pożyczkę z NFOŚiGW w wysokości 20 mln zł. Z nowego odwiertu o głębokości 3,5 km ma popłynąć woda o temperaturze 89 st. C. i zasilić system ciepłowniczy.

Rocznie do sieci geotermalnej na Podhalu podłączanych jest około 100 budynków. Obecnie energia geotermalna pokrywa około 35 proc. zapotrzebowania na ciepło w samym Zakopanem.

Według danych Geotermii Podhalańskiej, dzięki dotychczasowej działalności spółka osiągnęła znaczący efekt ekologiczny. Pomiędzy latami 1999 a 2011 emisja CO2 do atmosfery zmniejszyła się 298,82 tys. ton. Dzięki ekologicznej energii została również zredukowana emisja tlenku siarki oraz zmniejszył się, widoczny zwłaszcza w zimie nad Zakopanem, pył zawieszony tzw. smog.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Geotermia Podhalańska do prywatyzacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!