Gigantyczny magazyn CO2 może powstać za kołem podbiegunowym

Gigantyczny magazyn CO2 może powstać za kołem podbiegunowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Już w 2009 roku może rozpocząć się budowa gigantycznych podziemnych magazynów do składowania dwutlenku węgla na norweskim polarnym archipelagu Svalbard.

Tak uważają przedstawiciele Gassnova SF - norweskiej firmy państwowej powołanej specjalnie do rozwiązywania problemów związanych z CO2.

Wyniki zakończonych niedawno badawczych wierceń na Svalbardzie potwierdziły przypuszczenia, że jest to miejsce idealnie nadające się na budowę gigantycznego podziemnego magazynu dwutlenku węgla.

Norwescy naukowcy od dawna sądzili, że struktura geologiczna tego archipelagu, odległego o 800 km od brzegów Norwegii i 1100 od Bieguna Północnego, jest taka sama jak struktura norweskiego szelfu kontynentalnego, na którym wydobywa się ropę i gaz.

Podobnie jak tam, na Svalbardzie odkryto na głębokości ponad 1000 m pokłady porowatego piaskowca, w który można będzie wtłoczyć tysiące miliardów ton dwutlenku węgla - informują norweskie media.

Jedną z podstawowych metod walki z tym gazem, uważanym za głównego sprawcę zmian klimatycznych na kuli ziemskiej, jest jego wychwytywanie i składowanie (CSS).

Idealnym miejscem dla magazynowania CO2 są właśnie pokłady skał porowatych. Uwięziony w nich pod wysokim ciśnieniem, po upływie bardzo długiego czasu gaz ten przybierze postać ciekłą, a następnie powoli rozpuści się lub zmineralizuje.

Światowym liderem w stosowaniu CSS jest norweski koncern StatoilHydro. Zajmuje się on problemem składowania CO2 od ponad 10 lat i wpompował już w podwodne, opróżnione jamy po ropie naftowej na Morzu Norweskim ponad 10 mln ton dwutlenku węgla.

Również doskonałym miejscem do składowania CO2 są wykorzystane pola gazowe. Dwutlenek węgla znajdował się w nich od milionów lat razem z metanem.

Norwegowie obliczają, iż dysponują już obecnie na swoim szelfie kontynentalnym w podmorskich wyeksploatowanych pokładach ropy i gazu miejscem na magazynowanie całej europejskiej produkcji CO2 przez najbliższe wiele dziesiątków lat.

Teraz po wierceniach na Svalbardzie pojawiły się perspektywy tańszego, bo lądowego magazynowania tego groźnego dla klimatu Ziemi gazu.

Gromadzony w pokładach porowatego piaskowca dwutlenek węgla oddzielać będą od atmosfery niemal 800-metrowej grubości pokłady rożnych skał, m.in. granitu, oraz ponad 100-metrowa warstwa wiecznej zmarzliny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gigantyczny magazyn CO2 może powstać za kołem podbiegunowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!