PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gminy nie odpuszczą sprawy oświetlenia dróg

Autor: portalsamorządowy.pl (JK)
18-06-2011 17:01

Rząd nie zgadza się, by GDDKiA ponosiło zamiast samorządów obowiązek opłat za oświetlenie dróg krajowych oraz obwodnic znajdujących się w gminach. Samorządy nie zamierzają jednak odpuścić. To stanowisko to efekt lenistwa intelektualnego oraz braku empatii - twierdzą.

Stanowisko rządu jest odpowiedzią na propozycje komisji "Przyjazne Państwo". Komisja zajmowała się kwestią regulacji prawnych, dotyczących oświetlenia dróg i obowiązków gmin w tym względzie.
Niezadowolona z takiego stanowiska rządu jest strona samorządowa. - Stanowisko przyjęte przez rząd jest dla nas rozczarowujące - mówi Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz miasta Kowal w województwie kujawsko-pomorskim oraz przewodniczący Porozumienia Ciechocińskiego, które walczy z monopolistycznymi praktykami spółek energetycznych w stosunku do gmin. - Mam wrażenie, że urzędnicy wykazali się lenistwem intelektualnym oraz brakiem empatii. Trwamy przy stanowisku, że to GDDKiA powinno ponosić opłaty za oświetlenie dróg krajowych, zwłaszcza dróg klasy GP oraz obwodnic, których trasy przebiegają przez teren gminy. Na tych drogach odbywa się bowiem głównie ruch krajowy, a nawet międzynarodowy. Często nie można na nich wykonać zjazdu w wymagającym tego miejscu. Uważamy, że to państwo powinno przejąć koszty utrzymania tego, co zbudowało na swoje potrzeby - podkreśla Gołembiewski.

Rząd argumentuje, że oświetlenie dróg krajowych "w przeważającej większości" służy także mieszkańcom gminy. Trudno byłoby także dokonać podziału oświetlenia na te, które jest związane z użytkowaniem drogi (za które według propozycji samorządów płaciłaby GDDKiA) i na to, które nie jest związane z użytkowaniem drogi, a służy mieszkańcom gminy (za te płaciłby samorząd). Wsparciem finansowym dla gmin także w tym celu był zdaniem rządu wzrost udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (z 27,6% do 39,34%) oraz prawnych (z 5 % do 6,71 %), a także wzrost otrzymywanej subwencji ogólnej. - To prawda, że zwiększono finansowanie dla gmin. Jednak dla wielu z nich poniesienie kosztów związanych z oświetleniem dróg krajowych jest niemożliwe. W przypadku mojej gminy koszty oświetlenia na 4-kilometrowej obwodnicy stanowią połowę tego, co wydajemy na oświetlenie miasteczka. Podobny problem mają inne samorządy, np. Siewierz. Prowadzimy obecnie korespondencję i zbieramy informację od gmin, jak ta sytuacja wygląda w innych miejscach - mówi Gołembiewski.

Stanowisko rządu jest korzystne dla GDDKiA, więc dyrekcja jest z tego zadowolona, zresztą nigdy nie miała zamiaru płacić za oświetlenie i będzie ścigać samorządy. - Zmiana zasad dotyczących oświetlenia dróg publicznych nastąpiła na mocy ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przepis w obecnym brzmieniu wszedł w życie w dniu 1 stycznia 2004 r. - informuje Łukasz Dybkowski z Biura GDDKiA. - GDDKiA nie widzi możliwości nie przestrzegania obowiązujących przepisów prawa. Jeżeli gminy nie przejmą finansowania oświetlenia - co nakłada na nich obowiązujące prawo - GDDKiA nie dopuści oczywiście do wyłączenia oświetlenia, ale wystąpi na drogę sądową w celu odzyskania poniesionych opłat.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 286 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 080 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP