XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gospodarka o obiegu zamkniętym - racjonalne gospodarowanie zasobami

Gospodarka o obiegu zamkniętym - racjonalne gospodarowanie zasobami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Racjonalne gospodarowanie zasobami jest istotnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Dotyczy to zarówno surowców mineralnych: energetycznych, metalicznych, chemicznych, skalnych, a także wody i biomasy oraz różnego rodzaju odpadów, które dzięki wprowadzaniu nowych rozwiązań technologicznych stają się cennym źródłem wielu surowców.

Wdrażanie strategii i założeń GOZ powinno przyczynić się do opracowania nowych rozwiązań systemowych, w tym organizacyjnych i legislacyjnych w celu m.in. zmniejszenia wpływu na środowisko, zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowców i energii, zwiększenia liczby miejsc pracy.

Komisja Europejska zaproponowała w 2015 r. wprowadzenie działań umożliwiających państwom członkowskim transformację w kierunku GOZ (KOM(2015) 614), a w styczniu 2018 r. zestaw wskaźników monitorujących wdrażanie GOZ (KOM(2018) 29). W wielu krajach, w tym w Polsce, opracowywane są "mapy drogowe" umożliwiające transformację gospodarki w kierunku GOZ.



Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk organizuje międzynarodową konferencję naukową pt. "Gospodarka o obiegu zamkniętym - racjonalne gospodarowanie zasobami", która odbędzie się w dniach 18-19 września 2018 r. w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przy ul. Wita Stwosza 12. Przewidywana liczba uczestników to 200 osób reprezentujących pracowników nauki, administracji państwowej, administracji samorządowej, przedsiębiorców oraz przedstawicieli otoczenia biznesu. Na konferencji będzie poruszana tematyka dotycząca m.in. wykorzystania surowców zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, które jest zupełnie nowym podejściem opierającym się na odejściu od modelu linearnego (weź - zużyj - wyrzuć), a przejściu na model cyrkularny. Sektor prywatny już zaczyna opierać swoje plany rozwoju na koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, upatrując w tym szansę na zwiększenie swojej konkurencyjności i zmniejszenie kosztów. Surowce mineralne są jednym z podstawowych czynników produkcji w gospodarce. Znajdują się one na początku łańcuchów produkcyjnych, warunkując stabilny rozwój sektorów strategicznych, kluczowych inwestycji infrastrukturalnych i projektów flagowych. Zapewnienie zapotrzebowania na surowce mineralne jest warunkiem trwałego rozwoju kraju. Wobec tego kluczowa jest wiedza nt. wielkości zapotrzebowania gospodarki na surowce w przyszłości. Tym samym wiedza ta stanowi podstawę prowadzenia polityki opartej na dowodach (evidence-based policy). Wzrost zapotrzebowania gospodarki na surowce mineralne jest obecnie wyzwaniem w skali światowej w kontekście pogłębiającej się wielobiegunowości systemu stosunków międzynarodowych, zmian klimatycznych, zwiększającej się konkurencji w zakresie zasobów surowcowych, czy też nowego podejścia do innowacji.

Celem konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz prezentacja wyników promujących wdrażanie GOZ w zakresie tworzenia nowych proekologicznych rozwiązań technologicznych, organizacyjnych i systemowych oraz szeroka dyskusja. Proponowane rozwiązania, zgodnie z założeniami GOZ, powinny zmierzać do utrzymania w gospodarce jak najdłużej wysokiej wartości i jakości zasobów, materiałów i produktów, minimalizowania ilości wytwarzanych odpadów, poprzez najbardziej efektywne ich zagospodarowanie. Racjonalne zagospodarowanie zasobów w świetle GOZ dotyczy wielu obszarów badawczych, dlatego w pierwszym dniu konferencji tematem wiodącym będzie racjonalne ich wykorzystanie ze źródeł pierwotnych i wtórnych, uwzględniając przewidywane zmiany społeczne i gospodarcze oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne. W drugim dniu dyskusja skupi się na wdrażaniu gospodarki obiegowej tzn. nowych modelach biznesowych, edukacji, wskaźnikach GOZ, innowacjach ekologicznych, symbiozie gospodarczej i wykorzystaniu nowych narzędzi informatycznych.

W przypadku chęci publikacji prosimy o przesyłanie propozycji referatów, które będą prezentowane na sesji plenarnej lub posterowej - tytuł i streszczenie (około 200 słów) w języku polskim i angielskim. Podczas konferencji zapewnione będzie tłumaczenie symultaniczne (pl-eng).

Ważne daty:
  • Przesłanie streszczeń 10.07.2018 r.;
  • Akceptacja referatów 25.07.2018 r.;
  • Zamknięcie naboru uczestników: 03.09.2018 r.;
  • Przedłożenie pełnego tekstu 10.09.2018 r.
Kontakt i formularz zgłoszeniowy:
www.konferencja-pan.pl
e-mail: szkolenia@meeri.pl;
tel. 12 6171611; 12 6171652
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gospodarka o obiegu zamkniętym - racjonalne gospodarowanie zasobami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!