Grabice i Kerkwitz: czy czeka nas Rospuda bis?

Grabice i Kerkwitz: czy czeka nas Rospuda bis?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przeciwnicy powstania kopalni Gubin-Brody chcą w sobotę (23.08.) pokazać swoją siłę. Liczą na powstanie wielotysięcznego łańcucha ludzi, który ma połączyć dwie zagrożone odkrywką miejscowości: polskie Grabice i niemiecki Kerkwitz. A wszystko po to, by powstrzymać budowę nowej kopalni węgla brunatnego.

Zobacz także: Węgiel brunatny to korzyści dla samorządów?

Planowany łańcuch ludzi ma pokazać, jak wielu przeciwników ma inwestycja budowy nowej kopalni odkrywkowej. Ponieważ zanim górnicy wydobędą węgiel, zrównają z ziemią wioski i zniszczą środowisko naturalne.

- W sobotę po południu rozpocznie się akcja Łańcuch Ludzi STOP Odkrywce, w której weźmie udział prawdopodobnie ok. 8 tys. ludzi. Odbędzie się to na granicy polsko-niemieckiej, a w specjalnym łańcuchu ludzi, którzy staną ręka w rękę i stworzą taką długą linię na 8 km, która połączy dwie miejscowości – jedną po niemieckiej stronie granicy, a drugą po polskiej stronie: Kerkwitz i Grabice - wyjaśnia Iwo Łoś, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego Greenpeace Polska, gość Porannych rozmaitości.

Argumenty przeciw kopalni…

Są to miejscowości, które znikną z powierzchni ziemi, jeśli plany budowy kopalni odkrywkowej po polskiej, i po niemieckiej stronie zostaną zrealizowane. I mieszkańcy tych regionów, gminy Gubin i gminy Brody bardzo gwałtownie protestują przeciwko tej inwestycji, która może doprowadzić – jak uważają – do znaczącego zniszczenia tych terenów, przekształcenia ich i wykopania wielkiej dziury w ziemi.

… i argumenty za

Z kolei zwolennicy budowy kopalni podają twarde dane i mówią o 2 tys. miejsc pracy, i o milionach złotych, które przydadzą się szczególnie tym biednym gminom.

– Dane przedstawiane przez niektórych zwolenników budowy kopalni są bardzo często zawyżane. Jest to pewien mit, mówiący o tym, że powstanie nie wiadomo ile miejsc pracy dzięki kopalni. Natomiast, na co zwracają uwagę mieszkańcy, trzeba zapytać ile miejsc pracy utracimy z tego powodu, że miałaby wejść kopalnia odkrywkowa, która zawłaszcza olbrzymi teren – zauważa ekspert Greenpeace Polska.

Znikną bowiem pola uprawne, szkoły, sklepy i inne miejsca pracy ludzi, którzy tam mieszkają, mają tę pracę i już ją wykonują. Dlatego wielu rolników obawia się i protestuje z tego powodu, że mogliby utracić swoją ziemię, swoje gospodarstwa. – O tych miejscach pracy, których nie będzie, PGE nie mówi – dodaje Iwo Łoś.

Powtórka z Rospudy

O tej kampanii już mówi się, że to może być akcja porównywalna do Rospudy. – Będzie to bardzo spektakularna akcja ze względu na jej skalę, na liczbę ludzi biorących w niej udział. Warto podkreślić, że spotkają się tutaj różne grupy, które będą protestowały w tym samym celu. Będą to zarówno mieszkańcy tych regionów, około 2 tys., jak również osoby z zewnątrz, które utożsamiają się z ich argumentami i postulatami oraz mieszkańcy z innych województw, gdzie też są planowane inwestycje tego typu, i oni przyjadą by wesprzeć solidarnie ludzi, którzy mają podobny problem – ocenia gość Porannych rozmaitości Jedynki.

Stąd porównania do Rospudy wydają się być zasadne, ponieważ uczestniczki i uczestnicy deklarują podobną determinację, żeby faktycznie obronić te tereny przed zniszczeniem. – I ta cała mozaika ludzi, którzy w jednym celu będą świadomie protestować, znając argumenty za i przeciw spotka się jutro w Łańcuchu Ludzi STOP Odkrywce. Jest to akcja otwarta i każdy, kto będzie chciał pokazać swoją solidarność może przyjechać i wziąć w niej udział – zachęca Iwo Łoś.

I jeszcze parę liczb.Pod Gubinem i Brodami, na granicy z Niemcami, pod ziemią zalega 1,6 mld ton węgla brunatnego. O koncesję na wydobycie stara się PGE Gubin, a wedle prognoz prąd z elektrowni Gubin popłynie w 2030 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grabice i Kerkwitz: czy czeka nas Rospuda bis?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!