XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Grad o debiutach spółek energetycznych

Grad o debiutach spółek energetycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo skarbu nie będzie brało pod uwagę wahań na Giełdzie Papierów Wartościowych przy debiutach spółek energetycznych - poinformował w poniedziałek szef tego resortu Aleksander Grad.

"Będziemy kierowali spółki energetyczne na GPW, nie kierując się "wahnięciami" giełdowymi. Zainteresowanie sektorem energetycznym przez inwestorów - zarówno branżowych, jak i finansowych - jest ogromne. Nie planujemy zmiany harmonogramów" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom minister skarbu.

"Po (planowanym na lipiec debiucie giełdowym - PAP) Enei albo będzie (debiut) Bogdanki, albo Zakładów Azotowych w Kędzierzynie" - dodał. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu skarbu, ZA Kędzierzyn mają trafić na giełdę pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

Minister przypomniał, że Polska Grupa Energetyczna (PGE) ma być gotowa do debiutu w pierwszym kwartale 2009 roku. Minister chce, aby termin debiutu PGE nie był znacząco odległy w stosunku do debiutu Enei.

Grad zapowiedział, że we wrześniu będzie podjęta decyzja w sprawie wejścia BGŻ na parkiet.

"Tak umówiliśmy się z akcjonariuszami, że we wrześniu wracamy do naszych analiz. Jeżeli decyzja będzie na tak, to BGŻ jest właściwie przygotowany do debiutu" - powiedział minister. Skarb Państwa ma 37,32 proc. w banku BGŻ.

Grupa energetyczna PGE powstała na bazie 11 spółek energetycznych o łącznej wartości aktywów ok. 38 mld zł. W jej skład wchodzą: Polskie Sieci Elektroenergetyczne, dwaj producenci energii elektrycznej: BOT Górnictwo i Energetyka (dwie kopalnie i trzy elektrownie) i Zespół Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) oraz osiem spółek dystrybucyjnych.

Kopalnia Bogdanka prowadzi przemysłowe wydobycie węgla od 1982 r. Jej głównymi odbiorcami są m.in. elektrownie Kozienice i Połaniec, Zakłady Azotowe "Puławy", cementownie Chełm i Ożarów.

ENEA jest własnością Skarbu Państwa. Prowadzi głównie obrót energią elektryczną. Zajmuje się też przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej.

Największym akcjonariuszem ZA Kędzierzyn jest Nafta Polska, który posiada 80 proc. udziałów. Skarb Państwa kontroluje 6,28 proc., a pracownicy mają 13,72 proc. akcji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grad o debiutach spółek energetycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!