Grad: przy prywatyzacji decyduje MSP, a nie związki

Grad: przy prywatyzacji decyduje MSP, a nie związki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Decyzje w kwestii prywatyzacji podejmuje ostatecznie Skarb Państwa, a nie związki - powiedział w rozmowie z "Parkietem" Aleksander Grad, minister skarbu państwa, zapytany o prywatyzację spółek energetycznych.

Zapytany przez dziennik o protesty związkowców, związane z planami sprzedaży akcji spółek energetycznych minister powiedział, że ze związkowcami zostało już uzgodnione, że sprzedaż akcji pracowniczych będzie możliwa na takich samych zasadach, na jakich swoje papiery sprzedawać będzie Skarb Państwa. - Decyzje w kwestii prywatyzacji podejmuje ostatecznie Skarb Państwa, a nie związki. Trzeba podkreślić, że pakiety socjalne dla pracowników energetyki są bardzo szerokie i znane już od lat - mówi w "Parkiecie" Grad.

Minister potwierdził, że resort planuje sprzedaż Enei jeszcze w tym roku, w III, IV kwartale. - Może to nastąpić albo w drodze odpowiedzi na wezwanie, jeżeli będzie ono nas satysfakcjonować pod względem ceny, albo w drodze zaproszenia do negocjacji. Ostatecznej decyzji co do trybu jeszcze nie ma. To zależy od tego, jak postąpią inwestorzy - wyjaśnia w dzienniku.

- Jestem przekonany, że o Eneę mocno rywalizować będzie co najmniej dwóch, trzech inwestorów, a Vattenfall dobrze wie, że nie będzie traktowany w uprzywilejowany sposób - powiedział w "Parkiecie" minister Grad.

Zapytany o prywatyzację PGE, minister powiedział, że doradcy uznali za niemożliwy debiut giełdowy w danym momencie. - Możemy mówić dopiero o IV kwartale tego roku. Zarówno zarząd, jak i my rozmawiamy z inwestorami, przedstawiając im spółkę. Rozwiązaniem ostatecznym może być zarówno IPO, jak i sprzedaż pakietów w ramach pre-IPO. Wszystko zależy od ofert, które inwestorzy położą na stole - powiedział w "Parkiecie".

Minister powiedział również w rozmowie z dziennikiem, że pakiet 50-proc. akcji PAK zostanie sprzedany razem z dwiema kopalniami węgla brunatnego „Konin” i „Adamów” w otwartym przetargu. - Nie będzie więc tak, że jakiś potencjalny nabywca zostanie do nas skierowany przez pozostałych akcjonariuszy PAK-u. I właśnie dlatego uzgadnialiśmy z zarządcą będącego w upadłości Elektrimu, zapisane w pierwotnej umowie prywatyzacyjnej, odstąpienie od prawa pierwokupu akcji elektrowni. Potencjalny inwestor będzie musiał mieć wiele spraw wyjaśnionych z pozostałymi akcjonariuszami PAK -u - tłumaczy w dzienniku.

Zapytany o możliwość przejęcia Energi przez PGNiG, minister powiedział, że takiej koncepcji dotychczas nie było. - Energa będzie miała inwestora strategicznego, ale najpierw zostanie przeprowadzona cała procedura prywatyzacyjna. Faktem jest, że koncerny łączące elektroenergetykę i sektor gazu funkcjonują w całej Europie, bo są tam efekty synergii. Gdyby zarząd PGNiG wystąpił z ofertą, na pewno zostałaby ona przez nas rozważona. Ale na takich samych zasadach, jak innych oferentów - powiedział Aleksander Grad w dzienniku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grad: przy prywatyzacji decyduje MSP, a nie związki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!