Poradnik wyborczy. Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborach samorządowych 2024

Chcą dołączyć do gmin samowystarczalnych energetycznie

  • pt
  • Opublikowano: 20 lutego 2018 - 16:03
W ciągu pięciu najbliższych lat Siemiatycze chcą stać się jedną z kilku w Polsce gmin samowystarczalnych energetycznie. W mieście wytwarzana jest już energia z turbiny wodnej i biogazu, a do źródeł energii wkrótce dołączy farma fotowoltaiczna oraz elektrociepłownia na biomasę.
  • Siemiatycze chcą z odnawialnych źródeł energii zaspokoić zapotrzebowanie miasta na energię.
  • Partnerami samorządu i mieszkańców w zwiększaniu efektywności energetycznej są Wydział Elektryczny Politechniki Częstochowskiej oraz Grupa Eneris.
  • Podstawą planu jest budowa elektrociepłowni na biomasę, która rozpocznie się wiosną 2018 r.

Odnawialne źródła energii, takie jak mała elektrownia wodna i biogazownia, a wkrótce farma fotowoltaiczna i elektrociepłownia na biomasę przybliżają Siemiatycze do grona gmin samowystarczalnych energetycznie.

Czytaj też: Instytut Badań Strukturalnych proponuje: termomodernizacja, zasiłki i doradztwo

- Dzięki tym działaniom mamy szansę stać się gminą samowystarczalną energetycznie. W moim odczuciu przebyliśmy już około 20% tej drogi, której koniec osiągniemy za mniej więcej 5 lat. Jesteśmy otwarci i chcemy korzystać pełnymi garściami z dokonań naukowych i technologicznych, które wnosi Politechnika Częstochowska. Co więcej, widzimy potencjał we wdrażaniu nowych technologii i w innowacyjnych inwestycjach dla dobra mieszkańców Siemiatycz – tłumaczy Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz.

Samowystarczalność energetyczna oznacza, że na terenie gminy będzie powstawało tyle energii, ile wykorzystują lokalni odbiorcy. Energia ta pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Już teraz Przedsiębiorstwo Komunalne wykorzystuje do procesów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków wytworzoną lokalnie energię, co pozwala optymalizować koszty funkcjonowania.

- Elementem koniecznym przy nowoczesnym rozumieniu samowystarczalności energetycznej jest możliwość przechowywania energii. Politechnika Częstochowska we współpracy innymi uczelniami oraz firmami pracuje nad zagadnieniem hybryd superkondensatorowych oraz kinetycznych magazynów energii i nie jest wykluczone, że jeden z pierwszych takich magazynów energii powstanie właśnie w Siemiatyczach – mówi dr inż. Sylwia Całus, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej.

Jak dodaje: - Ważna tu jest postawa urzędu oraz radnych, którzy są bardzo otwarci na stosowanie w mieście rozwiązań nowoczesnych, a nawet przełomowych. Ta cecha jest moim zdaniem kluczowa i nadrzędna dla osiągnięcia samowystarczalności energetycznej.

Elektrociepłownia Siemiatycze

Jednym z elementów samowystarczalności energetycznej Siemiatycz jest stabilne, podstawowe źródło, jakim będzie nowoczesna elektrociepłownia na biomasę, której budowa rozpocznie się wiosną 2018 r. Paliwem dla niej będą zrębki drzewne będące odpadem z produkcji leśnej.

Nowa instalacja zastąpi wysłużone kotłownie zlokalizowane w zwartej zabudowie miejskiej. Czyste ciepło powinno ogrzać mieszkańców miasta w drugiej połowie 2019 r.

Siemiatycki Klaster Energii

26 września 2017 r. został powołany Siemiatycki Klaster Energii, który daje szansę dla gruntownej modernizacji gospodarki cieplnej i energetycznej miasta. Przede wszystkim połączy on odbiorców i wytwórców energii, których wspólnym celem jest lokalna produkcja, dystrybucja i odbiór bezpiecznego, ekologicznego i tańszego prądu oraz ciepła.

Zbudowana i zarządzana przez Eneris Siemiatycze elektrociepłownia wytworzy w tzw. kogeneracji ciepło i energię elektryczną. Przedsiębiorstwo Komunalne w Siemiatyczach, podobnie jak do tej pory, odpowiadać będzie za dystrybucję ciepła do siemiatyckich domów. Nadwyżki ciepła mogą być skierowane do zakładów przemysłowych, również w celu wytwarzania chłodu. Z kolei wytwarzany w nowej instalacji prąd ma szansę popłynąć do partnerów klastra oraz lokalnych zakładów przemysłowych, przyszłych odbiorców.

Obecnie w Polsce zawiązanych jest kilkadziesiąt klastrów energii, przy czym Siemiatycki Klaster Energii spełnia wszystkie wymagane kryteria w zakresie innowacyjności.

Ciepło kosztuje

Plany miasta Siemiatycze mają uzasadnienie nie tyko ekologiczne, ale i ekonomiczne. 

Cena ciepła, np. systemowego będzie bowiem rosła, głównie z uwagi na podwyżkę cen węgla. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy ta cena rosła od 40 do 80 proc. Ponieważ udział węgla w wytwarzaniu ciepła wynosi 75 proc.

Drugim elementem kosztotwórczym ceny ciepła systemowego są uprawnienia do emitowania dwutlenku węgla, które przedsiębiorstwa muszą kupować. Jeszcze niedawno uprawnienie kosztowało poniżej 5 euro, dzisiaj mamy ceny na poziomie około 9 euro.

– Cena ciepła systemowego będzie rosła, głównie z uwagi na podwyżkę cen węgla. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy ta cena rosła od 40 do 80 proc. Ponieważ udział węgla w wytwarzaniu ciepła wynosi 75 proc., zatem ten element kosztotwórczy będzie przekładał się na cenę. Oczywiście jesteśmy sektorem bardzo silnie regulowanym, ale ten kilkuprocentowy wzrost cen ciepła w nowych taryfach, które będą zatwierdzane z uwzględnieniem nowych cen węgla, musi nastąpić i jest to element niezależny od przedsiębiorstwa – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jacek Szymczak, prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

 

 

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!