XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Grupa Tauron nawet trzykrotnie zwiększy zużycie biomasy

Grupa Tauron nawet trzykrotnie zwiększy zużycie biomasy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W najbliższych trzech latach grupa energetyczna Tauron zamierza co najmniej dwukrotnie zwiększyć zużycie biomasy w procesie produkcji energii. Jeżeli natomiast utrzymane będzie wsparcie dla współspalania biomasy z węglem, wzrost będzie trzykrotny -szacuje grupa.

Informację w tej sprawie przedstawił podczas czwartkowego Forum Biomasy w Katowicach wiceprezes spółki Tauron Wytwarzanie Grzegorz Wrona. Wskazał, że zużycie biomasy w elektrowniach i elektrociepłowniach Taurona sukcesywnie rośnie od 2005 roku, a w 2015 r. ma przekroczyć milion ton rocznie.

Obecnie biomasa jest spalana w trzech należących do Taurona specjalnych blokach: w Tychach, Jaworznie i Stalowej Woli, gdzie trwa rozruch instalacji na biomasę o mocy 20 megawatów. W najbliższych latach zostanie ona rozbudowana, a jej moc wytwórcza zwiększona do 55 megawatów. Zaletą tej instalacji jest możliwość zasilania jej biomasą nieprzetworzoną, co jest tańsze i bardziej efektywne.

W Elektrociepłowni Tychy biomasa wykorzystywana jest w bloku o mocy 40 megawatów. Jej docelowe roczne zużycie wyniesie ok. 320 tys. ton rocznie. Blok o mocy 50 megawatów w Jaworznie zużyje ok. 360 tys. ton biomasy na rok. Jednostka w Stalowej Woli przy mocy 20 megawatów będzie potrzebować ok. 230 tys. ton, a po rozbudowie do 55 megawatów - ok. 470 tys. ton rocznie. Uruchamianie bloków na biomasę rozpoczęło się w minionym roku.

Współspalanie biomasy z węglem, które według projektu nowych przepisów o odnawialnych źródłach energii ma utracić dotychczasowe wsparcie, prowadzone jest w należących do grupy Tauron elektrowniach Jaworzno, Łaziska, Siersza oraz w elektrociepłowniach w Katowicach i Bielsku-Białej.

Tauron nastawia się przede wszystkim na krajową biomasę, choć od 2010 r. jej udział w całości wykorzystanego materiału spadł z 82 do 62 proc. Powodem jest m.in. mniejsze zainteresowanie uprawami energetycznymi, które utraciły wcześniejsze dofinansowanie. W strategicznych założeniach Tauron zakłada jednak, że import biomasy będzie niewielki, jedynie dla zabezpieczenia stabilności dostaw oraz z przyczyn technologicznych.

Jak powiedział wiceprezes, od kilku lat Tauron ma koncepcję "zielonej kopalni", rozumianej jako system pozyskiwania biomasy na południu Polski. Chodzi m.in. o zapewnienie grupie dostaw w oparciu o tworzenie centrów producenckich, lokalizację sieci skupu, baz oraz umowy z dostawcami, kontakty z nadleśnictwami, tartakami czy zakładami obróbki drewna.

W ocenie ekspertów, polski potencjał produkcji biomasy to nawet 10 mln ton rocznie, co dałoby przychody rzędu 3 mld zł oraz zapewniłoby pracę dla ok. 30 tys. osób w sektorze rolniczym. Dziś potencjał ten wykorzystywany jest jedynie w niewielkim zakresie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Tauron nawet trzykrotnie zwiększy zużycie biomasy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!