Grupa Wyszehradzka za ograniczeniem emisji pyłów

Grupa Wyszehradzka za ograniczeniem emisji pyłów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Priorytetem w ochronie środowiska dla Polski, Czech, Słowacji i Węgier mają być m.in. wspólne działania na rzecz ograniczenia emisji pyłów i czystości powietrza. Wspólne stanowisko w tej sprawie przyjęli przedstawiciele ministerstw środowiska Grupy Wyszehradzkiej.

Wiceminister środowiska Janusz Zaleski poinformował, że we wtorek na Słowacji podczas spotkania czterech resortów uzgodniono wspólne stanowisko w sprawie ochrony klimatu, działań na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony gleb. Zapowiadane działania mają m.in. pomóc w zredukowaniu pyłów na obszarach szczególnie dotkniętych tym problemem.

"Krajom Grupy Wyszehradzkiej zależy na skutecznym działaniu w UE, przy uwzględnieniu specyficznych warunków każdego kraju Wspólnoty" - podkreślił Zaleski.

Wiceminister przekonywał, że dzięki współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, porozumieniu i spójności wewnątrz grupy możemy skuteczniej działać. "Współpraca jest dla nas kluczowa w przygotowaniach do prezydencji w Radzie UE" - dodał wiceminister. Polska obejmuje półroczne przewodnictwo w połowie 2011 r.

Dodał, że kraje Grupy chcą też, by uzgodniono zasady finansowania działań Green Fund na rzecz ograniczania emisji i adaptacji do zmian klimatycznych w krajach rozwijających się. To element działań na rzecz ochrony klimatu, który omawiano podczas konferencji klimatycznych ONZ w Kopenhadze (2009) i Cancun (2010). Green Fund ma dysponować do 2020 r. 100 mld dolarów rocznie.

Przedstawiciele Grupy we wspólnym stanowisku uznali, że musi zostać ustalona struktura źródeł publicznych i prywatnych finansujących Green Fund. Określone powinny też być sposoby wspierania projektów: pożyczki, dotacje, gwarancje, szkolenia i stypendia. Zasady, na podstawie których powstanie i będzie działał Green Fund, muszą uwzględniać dotychczasowe wsparcie dla ochrony klimatu w krajach rozwijających się w ramach globalnego programu "Fast Start Finance" na lata 2010-12 - uważają członkowie czterech krajów. Program ma dysponować 30 mld dol.

Przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej chcą, by jak najszybciej rozpocząć pracę nad kolejnym unijnym programem na rzecz środowiska. Opracowywany cyklicznie w UE dokument, w nowej wersji powinien obejmować rozwiązania dotyczące efektywnego korzystania z zasobów naturalnych, ochrony różnorodności biologicznej, adaptacji do zmian klimatycznych oraz ochrony wody, w tym ochrony przeciwpowodziowej.

Według uczestników spotkania Grupy nowy program powinien być przyjęty jeszcze przed zakończeniem negocjacji wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-20.

Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 r. Od maja 1999 r. raz - dwa razy w roku spotykają się przedstawiciele ministerstw środowiska. Spotkania mają charakter okrągłego stołu i kończą się przyjęciem wspólnego oświadczenia. Podczas spotkań poruszane są bieżące problemy współpracy między krajami, dotyczące m.in. zrównoważonego rozwoju, zapobiegania zmianom klimatu, ochrony przyrody i zachowania bioróżnorodności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Wyszehradzka za ograniczeniem emisji pyłów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!