PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa ZE PAK: w I półroczu br. spadek EBITDA i zysku netto

Autor: wnp.pl (ICh)
31-08-2017 21:00
Grupa ZE PAK: w I półroczu br. spadek EBITDA i zysku netto

W analizowanym półroczu, w porównaniu do analogicznego półrocza roku ubiegłego, w grupie zmniejszyła się sprzedaż energii elektrycznej z 6,76 TWh do 5,65 TWh, tj. o 16,42 proc.

Fot. Fotolia

W I półroczu br. grupa ZE PAK w porównaniu do analogicznego okresu 2016 zanotowała spadek EBITDA o 23,71 proc., a zysku netto o 25,38 proc. - W pierwszej połowie 2017 roku grupa sprzedała mniej energii elektrycznej z produkcji własnej jak i z obrotu. Zmniejszenie wolumenu produkcji w największym stopniu dotyczyło elektrowni w Adamowie, dla której obecny rok jest ostatnim pełnym rokiem działalności - stwierdził Adam Kłapszta, prezes zarządu ZE PAK.

W I półroczu 2017 roku grupa ZE PAK osiągnęła przychody ze sprzedaży ogółem w wysokości 1,178 mld zł, co oznacza, że w porównaniu do I półrocza 2016 roku zmniejszyły się one o 189,9 mln zł, tj. o 13,89 proc.
W analizowanym półroczu, w porównaniu do analogicznego półrocza roku ubiegłego, w grupie zmniejszyła się sprzedaż energii elektrycznej z 6,76 TWh do 5,65 TWh, tj. o 16,42 proc. Równocześnie do 175,96 zł/MWh, tj. o 0,55 proc., zwiększyła się średnia uzyskana cena sprzedaży energii elektrycznej. Oba wyżej wymienione czynniki w głównej mierze spowodowały, że przychody ze sprzedaży energii elektrycznej zmniejszyły się o 189, 6 mln zł, tj. o 16,02 proc.

Mniejszy wolumen sprzedaży energii elektrycznej wynikał zarówno z mniejszej sprzedaży energii elektrycznej z produkcji własnej, jak i sprzedaży energii elektrycznej z obrotu. Wolumen sprzedaży energii elektrycznej z produkcji własnej zmniejszył się z 4,91 TWh do 4,26 TWh natomiast wolumen energii z obrotu spadł z 1,85 TWh do 1,39 TWh.

- W pierwszej połowie 2017 roku grupa ZE PAK sprzedała mniej energii elektrycznej z produkcji własnej jak i z obrotu. Zmniejszenie wolumenu produkcji w największym stopniu dotyczyło elektrowni w Adamowie, dla której obecny rok jest ostatnim pełnym rokiem działalności . Sytuacja na rynku energii w pierwszym półroczu 2017 nie zachęcała do maksymalizacji produkcji, szczególnie tej związanej z systemem wsparcia opartym na zielonych certyfikatach. Na niekorzyść w minionym półroczu zadziałała również wyższa cena zakupu uprawnień do emisji CO2, co wynikało z rozliczenia wcześniej zawieranych transakcji. W kolejnych okresach wpływ tego czynnika powinien ustępować - stwierdził Adam Kłapszta, prezes zarządu ZE PAK.

W I półroczu 2017 roku grupa odnotowała stratę na sprzedaży zielonych certyfikatów. Wprawdzie produkcja z bloku biomasowego w I półroczu 2017 roku była wstrzymana, jednak sprzedawane były zielone certyfikaty wyprodukowane w poprzednich okresach, których wycena była wyższa od osiągniętej ceny sprzedaży.

Koszt własny sprzedaży w I półroczu 2017 roku wyniósł w grupie 978,9 mln zł i w stosunku do poniesionego w I półroczu 2016 roku zmniejszył się o 128, 3mln zł tj. o 11,59 proc. Do zmniejszenia kosztu własnego w największym stopniu przyczyniły się: niższa wartość zakupionej do sprzedaży energii elektrycznej z obrotu, niższe koszty zużycia materiałów w związku z niższą produkcją (chodzi zwłaszcza o produkcję z kotła biomasowego) oraz niższe koszty świadczeń pracowniczych wynikające z niższego średniego zatrudnienia w okresie.

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 755 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 080 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP