PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupie Duon wiedzie się coraz lepiej

Autor: wnp.pl (DM)
27-08-2013 09:30

- Minione półrocze było bardzo udane dla naszej firmy. Kontynuujemy zapoczątkowany w 2012 r. trend wysokiej dynamiki wzrostu przychodów i wyników finansowych, czego dowodzi blisko 80 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży, trzykrotny wzrost EBITDA oraz osiągnięcie półrocznego zysku netto na poziomie całorocznego zysku netto w roku ubiegłym - mówi prezes Grupy Duon Mariusz Caliński.

Skonsolidowany zysk netto Grupy Duon dostawcy gazu i energii elektrycznej w pierwszym półroczu wyniósł 6,2 mln zł w porównaniu do straty 1,5 mln zł w pierwszej połowie roku poprzedniego. Tak istotny wzrost możliwy był między innymi dzięki rozwojowi sprzedaży w obu segmentach działalności: uruchomieniu kolejnych stacji LNG w ramach segmentu infrastruktury oraz zwiększeniu skali działalności w segmencie obrotu energią elektryczną i gazem na zasadzie TPA. Wyższe niż pierwotnie zakładano wyniki pierwszego półrocza były jednym z czynników, które wpłynęły na podniesienie prognozy rocznych wyników, w tym zysku netto o 37 proc.
W pierwszym półroczu 2013 r. sprzedaż gazu ziemnego w oparciu o własną infrastrukturę wzrosła o 15 proc. do poziomu 38 mln m3 wobec 33 mln m3 w pierwszym półroczu 2012 r. Wzrost ten w przeważającej części wynikał z rozpoczęcia sprzedaży gazu na stacjach LNG uruchomionych w drugiej połowie 2012 roku. W 2013 roku Duon zakończył budowę kolejnej stacji LNG w miejscowości Przasnysz, z której sprzedaż będzie kontrybuować do wyników drugiego półrocza bieżącego roku, oraz kontynuuje inwestycje w trzy następne stacje LNG, planowane do uruchomienia w tym i przyszłym roku.

Dzięki nowej, wprowadzonej w drugiej połowie 2012 r. taryfie na gaz, w pierwszym półroczu 2013 r. lepsze były również marże na sprzedaży gazu poprzez własną infrastrukturę. W efekcie EBITDA segmentu po pierwszym półroczu br. wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając poziom 9,1 mln zł wobec 4,1 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W segmencie obrotu nastąpił niemal dwukrotny wzrost wolumenu energii elektrycznej sprzedanej odbiorcom korzystającym z infrastruktury stron trzecich: 121 GWh w pierwszym półroczu 2013 r. wobec 67 GWh w analogicznym okresie roku ubiegłego. Liczba odbiorców energii elektrycznej TPA na koniec czerwca bieżącego roku wyniosła 13 600, z czego 8 500 zostało pozyskane w minionym półroczu. W styczniu DUON rozpoczął sprzedaż gazu TPA do podmiotów spoza grupy kapitałowej – łączny wolumen sprzedaży w pierwszym półroczu osiągnął poziom 33 GWh. Otwarcie rynku gazu w ramach Towarowej Giełdy Energii w grudniu 2012 roku przyczyniło się natomiast do ponad trzykrotnego zwiększenia obrotów w zakresie handlu hurtowego w porównaniu do pierwszej połowy ubiegłego roku.

Około 170 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży przełożył się na znaczącą poprawę wyników segmentu obrotu. EBITDA w tym segmencie za okres dwóch pierwszych kwartałów bieżącego roku wyniosła 2 mln zł wobec straty 0,6 mln zł rok wcześniej.

Na poziomie skonsolidowanym Grupa osiągnęła 183,7 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 11,1 mln zł zysku EBITDA, co stanowiło wzrost odpowiednio o 77 proc. oraz o 208 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2012 r. Na zysk netto Grupy w pierwszym półroczu 2013 roku pozytywnie wpłynęła również obniżka stóp procentowych oraz dodatnie różnice kursowe. Zysk netto na koniec czerwca wyniósł 6,2 mln zł, co stanowi równowartość zysku osiągniętego w całym 2012 r.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP