PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

H. Kaliś, FOEEiG: dystrybutorzy energii łamią prawo przy opłacie przejściowej

Autor: Henryk Kaliś
10-02-2011 06:14

Operatorzy systemów dystrybucyjnych w dalszym ciągu łamią prawo, błędnie naliczając opłatę przejściową. Przemysłowych odbiorców energii miesiąc w miesiąc obarcza się kosztami, których nie powinni ponosić. To skandal, że mimo jasnego stanowiska sądów w tej sprawie proceder trwa nadal - uważa Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, pełnomocnik zarządu ds. zarządzania energią elektryczną i pomiarami w ZGH Bolesław.

Dystrybutorzy z uporem maniaka pobierają opłaty przejściowe od mocy umownych powiększonych o współczynniki korygujące stosowane przy obliczaniu innych niż przejściowa opłat, np. przy opłacie przesyłowej. Do stosowania takich praktyk nie upoważniają dystrybutorów w żaden sposób zmienione i zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy, a już na pewno nie czyni tego Ustawa o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy energii elektrycznej ("Ustawa o KDT").
Wiążąca w powyższej kwestii za każdym razem jest umowa łącząca odbiorcę z dystrybutorem. Ustawa mówi jasno, że wysokość opłaty przejściowej liczy się jako iloczyn mocy umownej określonej w umowie z dystrybutorem i stawki ogłaszanej corocznie przez prezesa URE. W ustawie nie ma śladu tego, jakoby do obliczania wysokości opłaty przejściowej potrzebny był współczynnik korygujący.

Nie jestem prawnikiem, ale mam wiedzę prawniczą, którą czerpię z rozmów z prawnikami, bo na tym także polega moja praca. Źródłem w tej sprawie jest dla mnie mec. Filip Elżanowski z kancelarii Elżanowski Cherka i Wspólnicy, który doprowadził do wydania precedensowego na skalę kraju wyroku w sprawie "opłaty przejściowej" i który zajmuje się takimi sprawami na co dzień.

Jak wynika z relacji mec. Elżanowskiego, w wyroku, o którym mowa, sąd orzekł, że komunikat prezesa URE z 10 września 2008 r., zawierający niekorzystną dla odbiorców interpretację sposobu naliczania opłaty przejściowej, pozbawiony jest mocy wiążącej. Zdaniem sądu sposób, w jaki prezes URE konkretyzuje pojęcie mocy umownej zawarte w ustawie o KDT daleko wykracza poza wykładnię prawa i w istocie stanowi bezpodstawną próbę jego precyzowania. Sądy stwierdziły także, że zatwierdzane przez prezesa URE taryfy w zakresie, w którym uwzględniają używanie współczynników korygujących do obliczania wysokości opłaty przejściowej, nie mogą mieć pierwszeństwa przed umową, a tym bardziej przed aktem rangi ustawowej.

Z mojego punktu widzenia nie jest dobrze, że sprawy, które na pierwszy rzut oka wydają się być oczywiste, muszą interpretować prawnicy, że odbiorca na każdym kroku musi walczyć o swoje pieniądze. A bez wątpienia jest o co walczyć - stawka opłaty przejściowej dla przemysłowych odbiorców przyłączonych do sieci elektroenergetycznych wysokich i najwyższych napięć wynosi blisko 7 zł za każdy kW mocy umownej w skali miesiąca. Mnożenie tej i tak już nie małej kwoty przez współczynniki korygujące jest po prostu absurdalnym pompowaniem kosztów.

Kwestia nieprawidłowości w naliczaniu odbiorcom opłaty przejściowej pokazuje, jak słaby i zapętlony w obszarze rozwiązań prawnych jest polski system przenoszenia kosztów energii elektrycznej. Transparentność procesowi obliczania wysokości opłaty przejściowej mogłaby chyba zagwarantować tylko nowelizacja ustawy o KDT. Jednak patrząc przez pryzmat zainteresowania problemem ministerstwa gospodarki, nie należy się jej spodziewać w najbliższej przyszłości.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP