H. Majchrzak, PSE: wzmacniamy Krajowy System Elektroenergetyczny

H. Majchrzak, PSE: wzmacniamy Krajowy System Elektroenergetyczny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Oddanie połączenia energetycznego Polska-Litwa i przesuwników fazowych na granicy z Niemcami pozwoli na osiągniecie łącznie 2000 MW zdolności importowych i 2500 MW eksportowych. To wzmocni integrację polskiego rynku energii z rynkami krajów sąsiednich - mówi Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

Trwa budowa połączenia energetycznego Polska-Litwa i przesuwników fazowych na granicy z Niemcami. O ile zwiększą się zdolności importowe i eksportowe energii do i z Polski po oddaniu tych inwestycji?

- PSE podejmują intensywne działania na rzecz wzmocnienia Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) celem zwiększenia możliwości przesyłowych połączeń transgranicznych, przede wszystkim poprzez dwie inwestycje w sieci przesyłowej.

Pierwszą jest instalacja przesuwników fazowych (PST) na połączeniu Niemcy-Polska, która docelowo po zrealizowaniu przez PSE oraz niemieckiego operatora 50Hertz (październik 2017 r.) powinna umożliwić przyrost sumarycznych zdolności wymiany mocy na granicach Polski z systemami niemieckim, czeskim i słowackim (połączenia synchroniczne) o 500 MW dla importu oraz 1500 MW dla eksportu.

Drugą inwestycją jest rozbudowa systemu przesyłowego w zachodniej części kraju (2-torowe linie 400 kV Krajnik-Baczyna, Baczyna-Plewiska, Mikułowa-Pasikurowice i Mikułowa-Świebodzice) zapewniająca w horyzoncie do 2020 r. poprawę bezpieczeństwa, zasilania w energię możliwości wyprowadzenia mocy z istniejących oraz planowanych źródeł wytwórczych.

Te inwestycje pozwolą na osiągniecie łącznie 2000 MW zdolności importowych i 2500 MW eksportowych.

Jak dużą ilość energii na krajowym rynku, po oddaniu tych inwestycji, będą stanowiły przepływy transgraniczne?

- Odpowiedź na pytanie o ilość energii spoza granic Polski na krajowym rynku energii jest zależna od sytuacji na rynku i relacji cenowych rynków hurtowych w Europie. PSE jako operator systemu przesyłowego wyznacza zdolności przesyłowe udostępniając je uczestnikom rynku, jednak wykorzystanie udostępnionych zdolności przesyłowych, przekładające się na saldo wymiany handlowej na połączeniach KSE, jest wyłącznie wynikiem gry rynkowej uczestników rynku.

Warto także podkreślić, że sytuacja na połączeniach synchronicznych zmieni się po wdrożeniu metodyki Flow-Based (FBA), zakładającej niezbędny poziom koordynacji wyznaczania zdolności przesyłowych i prowadzenia transgranicznej wymiany handlowej.

Poprawa mechanizmów rynku wymiany transgranicznej poprzez implementację Flow-Based Market Coupling na połączeniach synchronicznych KSE pozwoli na udostępnienie tej części zdolności przesyłowych, które obecnie są blokowane przez nieplanowe tranzyty energii przez KSE wynikające z transakcji zawieranych w innych częściach regionu CEE.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej ustanawiające wytyczne dotyczące alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ograniczeniami przesyłowymi (tzw. Rozporządzenie CACM), którego wejście w życie spodziewane jest w drugiej połowie roku 2015, wskazuje Flow-Based jako docelową metodykę wyznaczania zdolności przesyłowych w regionie Europy kontynentalnej.

Należy jednak pamiętać, że po wdrożeniu FBA uczestnicy rynku w Polsce będą konkurowali o dostęp do ograniczonych zasobów sieciowych w regionie (w tym zasobów sieciowych w KSE) z innymi uczestnikami rynku z innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej (region CEE), a faktyczne możliwości wykorzystania udostępnionych w ramach metodyki FBA zdolności przesyłowych będą uzależnione od ogółu korzyści (tzw. social welfare) odnoszonych przez uczestników rynku podczas realizacji wymiany transgranicznej w kierunku importu do Polski z korzyściami możliwymi do uzyskania przez transakcje wymiany handlowej między pozostałymi krajami.

Pojawiają się głosy, jakoby polski operator nie udostępniał zdolności przesyłowych uczestnikom rynku, aby móc z nich samemu korzystać dla ograniczania kosztów bilansowania systemu.

- Pragnę kolejny raz wyjaśnić i z całą mocą podkreślić, że PSE mają prawo wykorzystywać zdolności przesyłowe jedynie i wyłącznie w przypadku gdy nie są one wykorzystywane przez uczestników rynku. PSE mają obowiązek udostępniania zdolności przesyłowych w maksymalnej wysokości nie powodującej naruszenia kryteriów bezpiecznej pracy KSE. Po stwierdzeniu sytuacji zagrażającej bezpiecznej pracy systemu, PSE mają prawny obowiązek uruchomienia operatorskich środków zaradczych w postaci wymiany międzyoperatorskiej. PSE nie stosują jednak w żadnym przypadku praktyki nieudostępniania zdolności przesyłowych uczestnikom rynku i wykorzystywania połączeń transgranicznych do bilansowania KSE. Wymiana międzyoperatorska stosowana jest wyłącznie w ściśle określonych sytuacjach, tzn. w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa pracy połączonego europejskiego systemu elektroenergetycznego.

Decyzja o zastosowaniu operatorskich środków zaradczych jest podejmowana każdorazowo po zdiagnozowaniu wystąpienia zagrożenia, z wyprzedzeniem maksymalnie kilkugodzinnym. Środki te są stosowane na wniosek PSE lub na wniosek Operatora z innego kraju zwracającego się do PSE o udzielenie takiej pomocy awaryjnej.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

Henryk Majchrzak, prezes PSE, będzie gościem VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Zabierze głos m.in. podczas sesji "Inwestycje w energetyce" oraz "Energetyka - rynek mocy" 21 kwietnia 2015 r. Dowiedz się więcej o wydarzeniu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: H. Majchrzak, PSE: wzmacniamy Krajowy System Elektroenergetyczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!