PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

H. Majchrzak, PSE: wzmacniamy Krajowy System Elektroenergetyczny

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
18-03-2015 11:14
H. Majchrzak, PSE: wzmacniamy Krajowy System Elektroenergetyczny

PSE jako operator systemu przesyłowego wyznacza zdolności przesyłowe udostępniając je uczestnikom rynku, jednak wykorzystanie udostępnionych zdolności przesyłowych, przekładające się na saldo wymiany handlowej na połączeniach KSE, jest wyłącznie wynikiem gry rynkowej uczestników rynku - mówi Henryk Majchrzak, prezes firmy.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Oddanie połączenia energetycznego Polska-Litwa i przesuwników fazowych na granicy z Niemcami pozwoli na osiągniecie łącznie 2000 MW zdolności importowych i 2500 MW eksportowych. To wzmocni integrację polskiego rynku energii z rynkami krajów sąsiednich - mówi Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

Trwa budowa połączenia energetycznego Polska-Litwa i przesuwników fazowych na granicy z Niemcami. O ile zwiększą się zdolności importowe i eksportowe energii do i z Polski po oddaniu tych inwestycji?
- PSE podejmują intensywne działania na rzecz wzmocnienia Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) celem zwiększenia możliwości przesyłowych połączeń transgranicznych, przede wszystkim poprzez dwie inwestycje w sieci przesyłowej.

Pierwszą jest instalacja przesuwników fazowych (PST) na połączeniu Niemcy-Polska, która docelowo po zrealizowaniu przez PSE oraz niemieckiego operatora 50Hertz (październik 2017 r.) powinna umożliwić przyrost sumarycznych zdolności wymiany mocy na granicach Polski z systemami niemieckim, czeskim i słowackim (połączenia synchroniczne) o 500 MW dla importu oraz 1500 MW dla eksportu.

Drugą inwestycją jest rozbudowa systemu przesyłowego w zachodniej części kraju (2-torowe linie 400 kV Krajnik-Baczyna, Baczyna-Plewiska, Mikułowa-Pasikurowice i Mikułowa-Świebodzice) zapewniająca w horyzoncie do 2020 r. poprawę bezpieczeństwa, zasilania w energię możliwości wyprowadzenia mocy z istniejących oraz planowanych źródeł wytwórczych.

Te inwestycje pozwolą na osiągniecie łącznie 2000 MW zdolności importowych i 2500 MW eksportowych.

Jak dużą ilość energii na krajowym rynku, po oddaniu tych inwestycji, będą stanowiły przepływy transgraniczne?

- Odpowiedź na pytanie o ilość energii spoza granic Polski na krajowym rynku energii jest zależna od sytuacji na rynku i relacji cenowych rynków hurtowych w Europie. PSE jako operator systemu przesyłowego wyznacza zdolności przesyłowe udostępniając je uczestnikom rynku, jednak wykorzystanie udostępnionych zdolności przesyłowych, przekładające się na saldo wymiany handlowej na połączeniach KSE, jest wyłącznie wynikiem gry rynkowej uczestników rynku.

Warto także podkreślić, że sytuacja na połączeniach synchronicznych zmieni się po wdrożeniu metodyki Flow-Based (FBA), zakładającej niezbędny poziom koordynacji wyznaczania zdolności przesyłowych i prowadzenia transgranicznej wymiany handlowej.

Poprawa mechanizmów rynku wymiany transgranicznej poprzez implementację Flow-Based Market Coupling na połączeniach synchronicznych KSE pozwoli na udostępnienie tej części zdolności przesyłowych, które obecnie są blokowane przez nieplanowe tranzyty energii przez KSE wynikające z transakcji zawieranych w innych częściach regionu CEE.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 292 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 904 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP