Hanna Trojanowska, MG: Polska zdeterminowana, by realizować program jądrowy

Hanna Trojanowska, MG: Polska zdeterminowana, by realizować program jądrowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska jest zdeterminowana, by realizować program jądrowy - powiedziała w Brukseli polska pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska. Unijni ministrowie energetyki omawiają we wtorek możliwość testowania wytrzymałości europejskich elektrowniach.

Trojanowska zapytana przez polskich dziennikarzy, czy nasz kraj zrezygnuje z planów atomowych w reakcji na awarie reaktorów atomowych w japońskiej elektrowni Fukushima I, odparła: "Nie, na razie jesteśmy zdeterminowani, aby ten program zrealizować". Wiceminister bierze udział we wtorek w Brukseli w spotkanie unijnych ministrów ds. energetyki oraz szefów agencji bezpieczeństwa jądrowego w związku z wydarzeniami w Japonii.

"Program jądrowy w Polsce bazuje na najnowocześniejszych technologiach, najwyższych standardach bezpieczeństwa i będziemy słuchać tego, co mają do powiedzenia kraje, które od lat eksploatują z powodzeniem jądrowe reaktory energetyczne" - powiedziała Trojanowska. Dodała, że Polska będzie się przysłuchiwać nie tylko opiniom Niemiec i Francji, ale także krajów, które z determinacją rozwijają swoje programy atomowe - jak Finlandia i Szwecja. Poinformowała, że przetarg na dostawcę reaktora do polskiej elektrowni jest przewidziany na drugą połowę roku.

Zauważyła, że program energetyki jądrowej jest w Polsce ważny także ze względu na realizację celów unijnej polityki energetycznej i klimatycznej, by zredukować emisje CO2. Jej zdaniem, źródła odnawialne nie mają jeszcze wystarczającego potencjału, by te cele zrealizować.

Unijny komisarz ds. energetyki Guenther Oettinger powiedział we wtorek w niemieckiej telewizji ARD, że trzeba zastanowić się, czy Europa nie może w przyszłości zaspokoić popytu na energię bez energii z atomu. W poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła, że zeszłoroczna decyzja tego kraju o przedłużenia pracy 17 elektrowni jądrowych zostanie zawieszona na 3 miesiące. Oettinger uważa, że decyzja Niemiec może mieć wpływ na decyzje europejskie.

Austria zaapelowała w poniedziałek do UE o to, żeby w europejskich elektrowniach przeprowadzić tzw. stress testy, które uspokoją mieszkańców zaniepokojonych wydarzeniami w Japonii. Rzeczniczka komisarza Oettingera Marlene Holzner powiedziała we wtorek w Brukseli, że taka opcja powinna być rozważona przez kraje UE i że będzie omawiana przez unijnych ministrów energetyki.

Premier sąsiadującego z Polską niemieckiego landu Brandenburgia Matthias Platzeck oraz przedstawiciele władz Berlina wyrazili nadzieję, że po katastrofie nuklearnej w Japonii polski rząd przemyśli swoje plany budowy pierwszej elektrowni atomowej.

Wiceminister Trojanowska odnosząc się do reakcji na wydarzenia w Japonii, powiedziała: "Jesteśmy pod wrażeniem informacji, które w mediach mogą budzić niepokój. Jednakże informacje, jakie płyną z Japonii nie potwierdzają aż takiej paniki, jaka czasami obserwowana jest w naszych mediach". Zagranicznym dziennikarzom powiedziała, że "jest za wcześnie, by wyciągnąć lekcję z wydarzeń w Japonii".

Położona ok. 250 km na północ od Tokio Fukushima I została uszkodzona na skutek piątkowego potężnego trzęsienia ziemi i tsunami.

Szef francuskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) Andre-Claude Lacoste powiedział we wtorek, że wypadek nuklearny w elektrowni Fukushima I osiągnął 6 stopień w siedmiostopniowej Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych (INES).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Hanna Trojanowska, MG: Polska zdeterminowana, by realizować program jądrowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!