PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ile OZE w Polsce do 2030 roku?

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
15-04-2015 06:01
Ile OZE w Polsce do 2030 roku?

Zaakceptowane politycznie cele na rok 2030 (redukcja emisji CO2 o 40 proc., minimum 27-proc. udział energii z OZE, co najmniej 27-proc. poprawa efektywności energetycznej) to, nieco upraszczając, cele pośrednie określone przez Komisję Europejską w dokumencie o przejściu do gospodarki niskoemisyjnej w perspektywie 2050 roku.

Fot. Fotolia

Energetyka odnawialna i efektywność energetyczna należą do kluczowych obszarów polityki klimatyczno-energetycznej. O znaczeniu OZE w miksie energetycznym Polski, o tym, jakie rodzaje energetyki odnawialnej rozwijać w naszym kraju, a także o tym, jak najskuteczniej poprawiać efektywność energetyczną i jak stymulować te procesy, będą dyskutować podczas EEC 2015 przedstawiciele rządu, firm energetycznych i dostawców urządzeń.

Decyzje podjęte podczas szczytu klimatycznego Unii Europejskiej w październiku 2014 roku oznaczają dalszy marsz UE w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Zaakceptowane politycznie cele na rok 2030 (redukcja emisji CO2 o 40 proc., minimum 27-proc. udział energii z OZE, co najmniej 27-proc. poprawa efektywności energetycznej) to, nieco upraszczając, cele pośrednie określone przez Komisję Europejską w dokumencie o przejściu do gospodarki niskoemisyjnej w perspektywie 2050 roku.
W przypadku OZE cel 27 proc. dotyczący zużycia zielonej energii w zużyciu energii finalnej brutto na poziomie całej Unii Europejskiej ma być osiągnięty wskutek dobrowolnych kontrybucji poszczególnych krajów członkowskich. Polskie władze od lat realizują politykę OZE w zasadzie głównie pod kątem wypełnienia zobowiązań międzynarodowych i w myśl zasady "ewolucja, nie rewolucja".

Z punktu widzenia sektora OZE, ale też konsekwencji jego rozwoju dla rynku energii, bezpieczeństwa dostaw zasadnicze jest pytanie o to, jaką politykę OZE władze zamierzają prowadzić do 2030 roku i czy zważywszy stosunkowo szerokie oddziaływanie OZE będzie to polityka optymalna dla polskiej gospodarki, czy może stosunkowo wąsko ukierunkowana i mająca zapewnić optymalne warunki działania energetyce konwencjonalnej.

Decyzja o określeniu celu OZE na 2030 rok na poziomie Unii Europejskiej to zasadnicza zmiana, bo oznacza, przynajmniej w sferze werbalnej, odejście od centralnego ustalania celów krajowych, ergo daje więcej swobody państwom członkowskim w kształtowaniu energetycznych miksów paliwowych. W przypadku celu efektywności energetycznej na 2030 rok, wielu powie zapewne, że, niestety, politycy nie zaproponowali jakościowej zmiany.

W przypadku poprawy efektywności energetycznej cele na lata 2020 i 2030 nie mają być wiążące. Więcej, z konkluzji Rady Europejskiej wynika wprost , że 27 proc. cel poprawy efektywności energetycznej na 2030 rok to tylko cel orientacyjny, który zostanie poddany przeglądowi do 2020 roku z myślą o ustaleniu celu 30 proc. na poziomie unijnym. Komisja Europejska ma zaproponować wtedy priorytetowe sektory, w których można uzyskać znaczny wzrost efektywności energetycznej oraz sposoby działania w tym zakresie na szczeblu unijnym.

KOMENTARZE (2)

KOMENTARZE (2)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 817 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

737 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP