Inni oszczędzają, u nich koniunktura kwitnie

Inni oszczędzają, u nich koniunktura kwitnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Są firmy, dla których kryzys i droga energia to koła napędowe. - Gdy 20 lat temu decydowaliśmy się na działalność, wiedzieliśmy: kiedyś musi nastać czas ograniczania wydatków na energię - mówi prezes częstochowskiego Pozytonu

- Kryzys? Na 2009 rok mamy już pełny portfel zamówień - mówi "Gazecie Wyborczej" Zbigniew Piętka, prezes Zakładu Elektronicznych Urządzeń Pomiarowych "Pozyton" z Częstochowy.

Firma ta wydzieliła się w 1989 roku z ówczesnego Zakładu Energetycznego. Była dzieckiem jednej z pierwszych prywatyzacji pracowniczych w mieście. - Rozpoczęliśmy w kilkuosobowej grupce pasjonatów postępu. W energetyce odczuwało się wówczas chroniczny brak różnych mierników - zwłaszcza u wielkich odbiorców, co sprzyjało nieracjonalnemu zużywaniu energii. Skoncentrowaliśmy się na konstruowaniu urządzeń pomiarowych, od początku elektronicznych, z najnowocześniejszym oprogramowaniem - wspomina Piętka.

Jak pisze "Gazeta" dziś firma jest potentatem w swej dziedzinie. Skutecznie konkurują ze światowymi koncernami, np. Siemensem. Eksportują do Europy Zachodniej, na Wschód i do krajów Ameryki Południowej. Aparatura Pozytonu obsługuje huty, kopalnie, PKP, warszawskie tramwaje i metro... - Szacujemy, że około 70 proc. przemysłowych odbiorców energii korzysta z naszych rozwiązań i urządzeń - mówi prezes.

Dziś załoga Pozytonu to nieco ponad 100 osób, z czego prawie trzy czwarte ma wyższe wykształcenie.

- Gdy 20 lat temu decydowaliśmy się na rozpoczęcie działalności na własny rachunek, wierzyliśmy, że nastanie czas, kiedy racjonalne zużycie energii będzie normą. I że dzięki nam będzie to łatwiejsze. Nastawialiśmy się nie na konsumowanie zysków, lecz na inwestowanie w najnowocześniejsze technologie. To był jeden z filarów naszego funkcjonowania. Zamiast bankowych kredytów woleliśmy przyciągać do firmy najzdolniejszych absolwentów studiów politechnicznych. Konkurencja w elektroenergetyce jest ogromna i by zdobyć ten dość hermetyczny rynek, a potem na nim przetrwać, musieliśmy być o krok przed wszystkimi. Dziś mamy satysfakcję, że konkurenci się nas obawiają - podkreśla Piętka.

Opracowany w Pozytonie i produkowany od kilku lat autorski System Handlowej Obsługi Odbiorców Komunalnych pozwala na zdalny odczyt wskazań liczników energii elektrycznej w mieszkaniach, bez konieczności bezpośredniego dostępu do nich. Dzięki temu możliwa jest ciągła kontrola zużycia prądu i łatwiejsze wykrywanie kradzieży. Częstochowianie jako jedyni w kraju wytwarzają liczniki całkowicie odporne na oddziaływanie magnesów neodymowych, a pomysł ten jest chroniony patentem.

Hitem Pozytonu na kryzysowe lata może się okazać tzw. inteligentny licznik dla Kowalskiego. Urządzenie to ma konstrukcję pozwalającą na dostosowywanie go od potrzeb klienta, można na nim odczytać i stan zużycia prądu, i datę ostatniej wizyty inkasenta. A gdy do wersji podstawowej dołożymy opcjonalne oprogramowanie, kontrolę licznika można prowadzić zdalnie z każdego miejsca kuli ziemskiej. - To opcja przydatna zwłaszcza dla drobnych przedsiębiorców, którzy są poza firmą czy domem, a chcą mieć kontrolę nad wydatkami za energię. Czy tak zaawansowane technologicznie liczniki jeszcze ktoś produkuje? W Europie na pewno nie, na świecie szukaliśmy, ale też nie znaleźliśmy - mówi "Gazecie" prezes Pozytonu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inni oszczędzają, u nich koniunktura kwitnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!