Innogy wychodzi z polskiego ciepłownictwa

Innogy wychodzi z polskiego ciepłownictwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecki koncern innogy sprzedaje swoje polskie aktywa ciepłownicze, czyli 29 lokalnych kotłowni gazowych, olejowych i węglowych. Wśród zainteresowanych tym przejęciem jest m.in. PGE - wynika z nieoficjalnych informacji WNP.PL.

  • Niemiecka grupa sprzedaje spółkę innogy Polska Contracting z siedzibą we Wrocławiu, która prowadzi działalność głównie w południowo-zachodniej Polsce i sprzedaje ciepło wytwarzane we własnych 29 kotłowniach gazowych, olejowych i węglowych.
  • Wśród zainteresowanych tym przejęciem są m.in. PGE i prawdopodobnie Veolia, nie jest to natomiast atrakcyjne aktywo dla koncernu Fortum. 
  • W zamian grupa innogy stawia na nową energetykę, m.in. wynajem samochodów elektrycznych oraz rozwój inteligentnego zarządzania zużyciem energii. 

Spółka innogy Polska Contracting swoje obiekty posiada m.in.:

w województwie dolnośląskim
w Jelczu-Laskowicach elektrociepłownię o mocy zainstalowanej 16,974 MWt oraz 8 niewielkich (7 z nich ma moc po 0,054 MWt) kotłowni opalanych gazem ziemnym, ponadto dwie kotłownie gazowe w miejscowości Leśna,
w województwie lubuskim
w Kożuchowie kotłownię o mocy zainstalowanej 9,207 MWt opalaną miałem węglowym,
w województwie opolskim 
w Niemodlinie 7 kotłowni opalanych gazem ziemnym, jedną w miejscowości Tułowice,
w województwie podkarpackim
w Strzyżowie kotłownię o mocy zainstalowanej 2,040 MWt opalaną gazem ziemnym i zamiennie olejem opałowym. 
w województwie zachodniopomorskim
kotłownię w Szczecinie o mocy zainstalowanej 0,594 MWt opalaną gazem ziemnym.

Największy obiekt znajduje się w miejscowości Słupca w województwie wielkopolskim, posiada moc zainstalowaną 47,0 MWt i jest opalane miałem węglowym.

O sprzedaży tych aktywów dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, poprosiliśmy więc innogy Polska o oficjalny komentarz w tej sprawie. 

- Nie komentujemy spekulacji rynkowych - odpowiedziało nam biuro prasowe spółki. 

W naszej ocenie sprzedaż aktywów ciepłowniczych wynika ze zmiany strategii grupy innogy.

W ostatnim czasie spółka zaangażowała się w obszary nowej energetyki, jak m.in. wynajem samochodów elektrycznych, w Warszawie wypożyczalnia ruszyła w połowie lutego br. Czytaj więcej: Elektryczne samochody na minuty do wynajęcia w Warszawie

Grupa weszła także w rozwój inteligentnych sieci i wzrost efektywności energetycznej, pod koniec 2017 r. nawiązała współpracę z firmą Danfoss Poland w obszarze inteligentnego ogrzewania. Czytaj więcej: Inteligentna technologia pomoże w oszczędzaniu energii

Z naszych informacji wynika, że przejęciem aktywów ciepłowniczych od innogy zainteresowana jest m.in. PGE. Jednak spółka odmówiła nam komentarza w tej kwestii. 

Warto podkreślić, że zarówno innogy Polska jak i PGE nie zdementowały naszych informacji. 

Na pytanie, czy jest zainteresowana ciepłowniczymi aktywami innogy niejednoznacznej odpowiedzi udzieliła nam Veolia. 

- Prowadzimy bieżącą analizę rynku pod kątem potencjalnych akwizycji systemów ciepłowniczych na terenie całego kraju. Chcemy dalej rozwijać się w Polsce i uważamy, że możemy wnieść wartość dodaną w procesie koniecznej modernizacji sektora ciepłowniczego w Polsce - powiedział WNP.PL Alexandre Farion, członek zarządu i dyrektor handlowy grupy Veolia w Polsce. 

Bardziej klarowna sytuacja jest w przypadku grupy Fortum, która aktywami innogy nie jest zainteresowana. 

- Fortum miało podobne aktywa: kilkadziesiąt małych ciepłowni oraz małą elektrociepłownię w Świebodzicach. Sprzedaliśmy je kilka lat temu. Zgodnie z naszą strategią koncentrujemy się na dużych aktywach - poinformował WNP.PL Jacek Ławrecki, rzecznik Fortum Power and Heat Polska.

Przypomnijmy, że będzie to już kolejna dezinwestycja w polskim sektorze ciepłowniczym grupy innogy. W roku 2013 sprzedała ona (jeszcze pod nazwą RWE) większościowy pakiet akcji Elektrociepłowni Będzin. Obecnie EC Będzin ponownie została wystawiona na sprzedaż przez nowych właścicieli. 

Sprzedaż aktywów ciepłowniczych nie oznacza, że innogy wycofuje się z Polski. Niemiecka grupa ma silną pozycję na polskim rynku energii: sprzedaje energię elektryczną do ok. 930 tys. klientów oraz poprzez spółkę innogy Stoen Operator zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. Do Grupy innogy w Polsce należą również farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 220 MW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Innogy wychodzi z polskiego ciepłownictwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!